Segélykiáltás

2004. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évértékelő szónoklatára készülve a miniszterelnöknek nemcsak a drámaian megváltozott közhangulat és a kedvezőtlen gazdasági folyamatok kihívásával, hanem hátországának bizonytalanságával is érdemes számot vetnie. A semmitmondó hivatalos nyilatkozatok már régóta nem fedik el a vezető kormánypárton belüli konfliktusokat, hatalmi játszmákat – Jánosi György dolgozatának nyilvánosságra kerülése az MSZP-ben dúló háború fontos, bár korántsem váratlan állomása.
Nem nehéz észrevenni, hogy a választmányi elnök egy ellen-Gyurcsány-tanulmánnyal állt most elő. Annak ellenére így van ez, hogy a két dolgozat a követendő irányvonalról, az eredeti program folytatásáról, újragondolásáról vagy a közteherviselés és a szolidaritás viszonyáról lényegében ugyanazt állítja. A Fidesz szerepét is hasonlóan értékelik: a „gesztusokra” támadás volt a válasz. Helyzetértékelésük, kiegészítve a Ron Werber búcsútréningjén elhangzottakkal („az ösvényt kitaposták, most már végig kell menni rajta”), egy hisztérikus kampány ígéretét hordozza. Mindketten a 2006-os választásokra fordítják tekintetüket, amikor változtatásokat sürgetnek. Jánosi György a kudarc láttán elveti a Keller-féle boszorkányüldözés folytatását, míg Gyurcsány Ferenc – talán párton belüli pozícióinak erősítéséért – a harci tüzet szítva ostorozza a jobboldalt. Le kell verni őket – harsogja, holott konszolidált demokráciákban a rivális legyőzése a cél; leverni forradalmat szoktak, meg vesét az ávón.
A hasonló tartalom azonban nagyon is eltérő szándékot takar. A két politikus viszonyából tudhatjuk ezt. Kettejük sorsának alakulása cáfolja ama vélekedést, hogy belső működését tekintve az MSZP a legdemokratikusabb magyar párt. Jánosi alig egy éve a legfőbb döntéshozó fórumon, nyílt küzdelemben őrizte meg a választmányi elnöki posztot, miközben Gyurcsány látszólag vesztesen távozott a kongresszusról. Ám rövidesen a kormányfő embereként ő váltotta Jánosit a miniszteri bársonyszékben, majd imázsjavító, kapcsolatépítő körúton látogatta végig a pártszervezeteket. Menetelése megállíthatatlannak látszik: a feladatra eredetileg kijelölt Hiller Istvánt háttérbe szorítva fabrikál ideológiát az MSZP-nek, s a mezei választmányi tag néhány napja a párt megyei elnöke is. Eközben Jánosi magas tisztsége birtokában a magányos belső ellenzéki szerepében találta magát, akinek jövőjéről szólva sokan Pozsgay Imre sorsával példálóznak, míg a botrányos ügyei keltette vihar hullámai a pártban elülni látszanak Gyurcsány körül. Ezek után nem kérdés, kire gondolt Jánosi György, amikor a hitelvesztés kapcsán azt írta: akiről a társadalom meghozta a morális ítéletét, annak nincs visszaút. A politikust más vezetőkhöz (Kovács László, Szili Katalin) hasonlóan aggasztja a párt körül felbukkant lobbicsoportok nyomulása, a gyanús tagtoborzással körített küzdelem. A Gyurcsány Ferenc nélküli gyurcsányizmust hirdető tanulmánya akár a régi párttagoknak szóló segélykiáltásként is felfogható.
A párton kívüli Medgyessy Péter eddig sikeresen próbált szabadulni az MSZP gyámkodásától. Meglehet, a megosztottság elsősorban éppen az ő érdekét szolgálja. Az erős kormány(fő), gyenge párt konstrukció aligha van ellenére, de ha Medgyessy és emberei túlfeszítik a húrt, az MSZP válsága a kormány stabilitását is fenyegetheti. Márpedig Jánosi György dolgozata igen élesen veti fel a kérdést: meddig hátrálhat még a régi párt?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.