Sikeres dél-koreai klónkísérlet

Harminc emberi embriót klónozott egy dél-koreai orvoscsoport. Az eljárás célja nem az emberi reprodukció, hanem gyógyászati felhasználás volt. A humánklónozással eddig még soha nem jutottak ennyire előrehaladott állapotba: a mesterségesen létrehozott embriók fejlődőképesek voltak.

MNO-összeállítás
2004. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első ízben sikerült igazoltan fejlődőképes emberi embriókat klónozni – adta hírül a BBC. A tudományos szenzációt a dél-koreai szöuli állami egyetem orvosai szolgáltatták: tizenhat nő testének normál sejtjeiből vett genetikai örökítőanyagot helyeztek ugyanazon asszonyok – sejtmagjától megfosztott – petesejtjeibe, amelyeket elektromos és kémiai impulzusokkal késztettek fejlődésre. A Science című tudományos lapban publikáltak szerint a tudósok összesen 242 petesejtet használtak fel a kísérlethez, amely harminc esetben sikeres volt, így ezek az embriók – mindannyian anyjuk tökéletes genetikai másolatai – fejlődésnek indultak. A dél-koreai orvosok az eredmények ismertetésekor leszögezték: céljuk nem az emberi reprodukció, hanem az őssejtek előállítása volt, amit sikerült is elérniük. Az őssejtek azért fontosak a tudomány számára, mert bármilyen szövetet kifejlesztésére felhasználhatók. Mivel tökéletesen megegyeznek a donor genetikai állományával, bármilyen szerv létrehozható belőlük a kilökődés veszélye nélkül, így a jövőben nem okoznának gondot a transzplantációk, mert a betegeknek nem kellene akár évekig balesetek áldozataitól érkező donorszervekre várniuk. Ezekben az esetekben a gyógyászati célú klónozással a beteg őssejtjeiből hozhatnák létre saját majdani szervét, például a máját vagy a veséjét; ha az eljárás egyszer valóban használható lesz. A módszerrel olyan, eddig gyógyíthatatlannak vélt betegségek is sikerrel kezelhetők lennének, mint amilyen például az Alzheimer-kór. Az őssejtek eddig sem voltak ismeretlenek az orvostudomány előtt, hiszen minden ember szervezetében megtalálhatók, de igen körülményes elkülöníteni azokat, különösen a felnőttek szervezetéből.
Az orvosok a létrejövő embriók osztódását a blasztocita állapotban állították le, akkor, amikor a sejtek a három ismert szövettípussá osztódtak; az őssejteket ebben a fejlődési szakaszban lehet a szövetképződményekből kinyerni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.