Ultimátum a turai kastélytulajdonosnak

Újabb állomásához érkezett a turai Schossberger-kastély indiai tulajdonosa és a magyar állam között zajló kiszorítósdi. Miután a Pest megyei kisvárosban álló épületegyüttes immáron tizennégy éve folyamatosan pusztul, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal újra és újra állapotmegóvó munkákra kötelezi a Sura Kft.-t, és végrehajtási bírsággal fenyegeti a tulajdonos magyarországi képviselőjét, akiről egyelőre nem tudni pontosan, hogy kicsoda.

Sellei Andor
2004. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem először, és félő, hogy nem is utoljára próbálja jobb belátásra bírni a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a Szingapúrban élő indiai Sachidananda Sukumart. Múlt hét végén küldtek levelet az ingatlan tulajdonosaként Budapesten bejegyzett Sura Kft. jogászának, amelyben kérik, hogy nevezze meg a cég magyarországi képviselőjét. A tulajdonos az ügyvédet csak a levelek átvételével és kézbesítésével bízta meg, így egyelőre nem tudják a hivatalban, hogy kinek címezzék az újabb határozatukat a százezer forintos végrehajtási bírságról. A törvény szerint ilyet csak magánemberre lehet kivetni, cégre nem.
Mint korábban megírtuk, az egykor pártállami kézben levő, neoreneszánsz stílusú kastélyt még a műemlékvédelmi törvény megalkotása előtt, 1990-ben adták a magáncég tulajdonába 125 millió forintért. Az elmúlt tizennégy évben szinte alig foglalkoztak vele, emiatt egyebek közt a tetőszerkezet is tönkrement.
Az állam 1992 óta próbálta rávenni a tulajdonost, hogy hozza helyre a kastélyt. Végül 1999-ben sikerült kicsikarni a cégtől egy komolyan vehető tervet. Kiadták a szükséges építési engedélyeket is, de ismét nem történt semmi. Azután 2002-ben a hivatal százhuszonötmillió forintos örökségvédelmi bírságot szabott ki a tulajdonosra. A Sura Kft. az elsőfokú határozatot megfellebbezte, mondván, ha ezt kifizeti, végképp nem marad pénzük helyreállításra. A hivatal elnöke másodfokon elrendelte az új eljárást, de ezt már nem folytatták le, mert a Sura Kft. a gödöllői Architekton Építő és Műemlék-felújító Rt.-vel kötött 200 milliós szerződés mutatott fel, így tavaly márciusban elkezdték a födém felújítását. Nyár közepén azonban elvonultak, mert a tulajdonos nem tartotta be a szerződésben foglaltakat.
– A turai önkormányzat félévente hétmillió forintnyi ingatlanadót vet ki a kastélyra. Ezzel az öszszeggel általában akkor ér Turára a Sura Kft. jogásza, amikor a végrehajtó már épp emeli a kalapácsát. A következő határidő március közepe. Persze szokás szerint semmi jele a fizetési szándéknak – tudtuk meg Tóth István polgármestertől.
– Amikor tavaly novemberben helyszínelni mentünk Turára, azt tapasztaltuk, hogy a fóliák leszakadtak, az ablakok tárva-nyitva, és a felújított födémen is állt a víz – meséli Hajducsek János, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal budapesti regionális irodájának vezetője, és helyettese, Bittóné Winkler Katalin. – Akkor hoztunk egy határozatot, amelyben köteleztük a tulajdonost, hogy javítsa ki, vagy fedje be a tetőt és az ablakokat, gondoskodjon az esővíz elvezetéséről, valamint szüntesse meg az életveszélyes állapotokat. Mivel erre sem történt semmi, gyanítjuk, hogy a levelünk nem jutott el az illetékesekhez. Most újra kiszabtuk a végrehajtási bírságot, amit akár harminc-naponként megismételhetünk. Ha a tulaj továbbra sem mutat komoly szándékot a felújításra, akkor a hivatal a kisajátítás eszközéhez nyúlhat – tették hozzá az iroda vezetői.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.