Nem először, és félő, hogy nem is utoljára próbálja jobb belátásra bírni a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a Szingapúrban élő indiai Sachidananda Sukumart. Múlt hét végén küldtek levelet az ingatlan tulajdonosaként Budapesten bejegyzett Sura Kft. jogászának, amelyben kérik, hogy nevezze meg a cég magyarországi képviselőjét. A tulajdonos az ügyvédet csak a levelek átvételével és kézbesítésével bízta meg, így egyelőre nem tudják a hivatalban, hogy kinek címezzék az újabb határozatukat a százezer forintos végrehajtási bírságról. A törvény szerint ilyet csak magánemberre lehet kivetni, cégre nem.
Mint korábban megírtuk, az egykor pártállami kézben levő, neoreneszánsz stílusú kastélyt még a műemlékvédelmi törvény megalkotása előtt, 1990-ben adták a magáncég tulajdonába 125 millió forintért. Az elmúlt tizennégy évben szinte alig foglalkoztak vele, emiatt egyebek közt a tetőszerkezet is tönkrement.
Az állam 1992 óta próbálta rávenni a tulajdonost, hogy hozza helyre a kastélyt. Végül 1999-ben sikerült kicsikarni a cégtől egy komolyan vehető tervet. Kiadták a szükséges építési engedélyeket is, de ismét nem történt semmi. Azután 2002-ben a hivatal százhuszonötmillió forintos örökségvédelmi bírságot szabott ki a tulajdonosra. A Sura Kft. az elsőfokú határozatot megfellebbezte, mondván, ha ezt kifizeti, végképp nem marad pénzük helyreállításra. A hivatal elnöke másodfokon elrendelte az új eljárást, de ezt már nem folytatták le, mert a Sura Kft. a gödöllői Architekton Építő és Műemlék-felújító Rt.-vel kötött 200 milliós szerződés mutatott fel, így tavaly márciusban elkezdték a födém felújítását. Nyár közepén azonban elvonultak, mert a tulajdonos nem tartotta be a szerződésben foglaltakat.
– A turai önkormányzat félévente hétmillió forintnyi ingatlanadót vet ki a kastélyra. Ezzel az öszszeggel általában akkor ér Turára a Sura Kft. jogásza, amikor a végrehajtó már épp emeli a kalapácsát. A következő határidő március közepe. Persze szokás szerint semmi jele a fizetési szándéknak – tudtuk meg Tóth István polgármestertől.
– Amikor tavaly novemberben helyszínelni mentünk Turára, azt tapasztaltuk, hogy a fóliák leszakadtak, az ablakok tárva-nyitva, és a felújított födémen is állt a víz – meséli Hajducsek János, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal budapesti regionális irodájának vezetője, és helyettese, Bittóné Winkler Katalin. – Akkor hoztunk egy határozatot, amelyben köteleztük a tulajdonost, hogy javítsa ki, vagy fedje be a tetőt és az ablakokat, gondoskodjon az esővíz elvezetéséről, valamint szüntesse meg az életveszélyes állapotokat. Mivel erre sem történt semmi, gyanítjuk, hogy a levelünk nem jutott el az illetékesekhez. Most újra kiszabtuk a végrehajtási bírságot, amit akár harminc-naponként megismételhetünk. Ha a tulaj továbbra sem mutat komoly szándékot a felújításra, akkor a hivatal a kisajátítás eszközéhez nyúlhat – tették hozzá az iroda vezetői.

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban