A tavaly április 1-je óta csődvédelem alatt álló kanadai légitársaság, az Air Canada tegnap kérte a csődvédelem meghosszabbítását április végéig, a szakszervezetekkel folytatott kétes kimenetelű vita miatt. A vezetés és a szakszervezetek között a légitársaság átalakítási tervében javasolt, a nyugdíjterveket érintő változtatások miatt van nézeteltérés.
A légitársaság megmentésén fáradozó hongkongi befektető, Victor Li megmentési tervét a bíróság már jóváhagyta: Li Trinity Time Investments nevű cége ezért azzal fenyegetőzik, hogy megegyezés hiányában a 488 millió amerikai dollárját, amelyet a légitársaságba fektetne, elviszi, ha a szakszervezetek által kifogásolt változtatásokat a nyugdíjtervekben nem hajtják végre. Az Air Canada szakszervezetei azzal érvelnek, hogy tavaly több mint egymilliárd kanadai dollárt áldoztak fel a költségcsökkentés oltárán a nyugdíjtervekkel kapcsolatos biztosítékokért cserébe, s több engedményre nem hajlandók. A vezetés szerint viszont a bér- és a juttatáscsökkentésből, valamint a hatékonyság növeléséből eredő megtakarítások – amelyekről tavaly nyáron állapodtak meg – kisebbnek bizonyulnak annál, mint amelyet a szakszervezetek eredetileg jóváhagytak. Az Air Canada az eredeti tervek szerint 2003 végéig szerette volna befejezni az átalakítási tárgyalásokat.
*
A holland KLM légitársaság április 19-én tartja azt a rendkívüli közgyűlést, amelyen a részvényesek jóváhagyását kéri az Air France felvásárlási ajánlatára. Az előzetes várakozások szerint a részvényesek túlnyomó többsége támogatja az ügyletet, amely hat hónappal ezelőtt, a szándék bejelentésekor 40 százalékos felárat jelentett a társaság tőzsdei árfolyamához képest. Az összes részvény megvételére vonatkozó ajánlat a KLM-et 823 millió euróra értékeli. Az ajánlat szerint 10 KLM- részvény után 11 Air France-papírt kapnának a tulajdonosok, valamint lehetőséget az egyesült cég 10 további részvényének megvásárlására. A KLM–Air France-egyesülés a világ – bevételek szerinti – legnagyobb légitársaságát hozná létre.

Rejtett díjak a hétköznapokban: így húzzák le a vásárlókat a boltok és éttermek