Metánt már tavaly talált a Mars atmoszférájában a NASA, az amerikai űrkutatási ügynökség, de mint arról beszámoltunk, az infravörös tartományban vizsgálódó teleszkópok Hawaii szigetén és Chilében is ennek a gáznak a jelenlétét mutatták ki a planéta légkörében. A BBC jelentése szerint a felfedezést az európai űrkutatási ügynökség Mars Express szondájának műszerei is megerősítették.
Mivel a metán viszonylag rövid életű gáz, ismételt felbukkanásai azt jelzik, hogy folyamatosan újratermelődik a marsi légkörben. Az európai szonda által továbbított adatokat elemző tudósok szerint a jelenségnek két oka lehet. Az egyik, hogy ma is aktív, de még felfedezésre váró tűzhányók, a másik, hogy mikrobák termelik a metánt. Ám csöppet sem valószínű, hogy az első feltevés helyes, mert a bolygó körül keringő sok szonda közül még egyik sem bukkant vulkáni aktivitás nyomára. De ha mégis a vulkánok felelősek a jelenségért, az azt jelentené, hogy forróságuk megolvaszthatja a felszín alatt megbúvó, hatalmas mennyiségű jeget, és jó feltételeket teremthetnek az élő szervezetek elterjedéséhez és fejlődéséhez.
A tudósok szerint azonban jóval nagyobb az esélye annak, hogy egyszerű élőlények, mikrobák hozzák létre a makacsul újra és újra felbukkanó metánt. A Földön ismertek olyan mikroorganizmusok, amelyek hidrogénból és szén-dioxidból állítják elő ezt a gázt, és nincs szükségük oxigénre. Úgy vélik, ilyen típusú mikrobák számára a Mars is jó élőhely lehet.
Az igazságot csak a jövő Mars-expedíciói deríthetik ki. A geológiai kutatásokra „kiképzett” két amerikai marsjáró, a Spirit és az Opportunity képtelen választ találni a kérdésre: honnan ered a metán – hangsúlyozta a BBC, s emlékeztetett arra, hogy ezzel szemben a landoláskor eltűnt európai szonda, a Beagle 2 éppen az ilyen problémák megoldásában jeleskedett volna.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok