Bírál és tanácsol a holdudvar

Elege van a dilettantizmusból a főleg baloldali vállalkozókat tömörítő Gazdasági Reform Klubnak. Tarjányi Péter, a tömörülés egyik vezetője lapunknak elmondta: a minisztériumi apparátussal szeretnének tárgyalni javaslataikról. Gál J. Zoltán kormányszóvivő szerint a kormány minden ötletre nyitott.

Czirják Imre
2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazdaságpolitikai lépéseket sürget Tarjányi Péter, a Proware Kft. ügyvezető igazgatója, a Gazdasági Reform Klub egyik vezetője. A vállalkozók nagy része a 2002-es kormányváltáskor pezsgőt bontott, mára viszont elegük van a dilettantizmusból. A főleg baloldali üzletemberekből álló reformklub szerint gazdaságpolitikai lépések sorozatára van szükség ahhoz, hogy a hazai kis- és középvállalkozók, illetve agrártermelők sikeresek legyenek az Európai Unióban, illetve hogy egyáltalán túléljék a belépést. Tarjányi felhívta a figyelmet arra: információk szerint a szlovákok és a lengyelek is ugrásra készen várják a csatlakozást, azt tervezik, hogy elárasszák a magyar piacot olcsó agrártermékkel. Elmondta: a magyarországi lengyel kereskedelmi kirendeltséget és a hozzájuk kapcsolódó lengyel vállalatok állományát 200 fővel duzzasztották fel, miközben a lengyelországi magyar kirendeltségen nem egészen 20 fő dolgozik. Tarjányi kifejtette: ők is hasonló megoldást, kereskedőházak alakítását sürgetik, amelyeknek egy dolga lenne, a magyar termékek eladása.
A klubhoz tartozó Gazdasági Reform Program Iroda háromféle gazdaságélénkítő és -erősítő megoldást dolgozott ki. Az egyik az EU-ból lehívható támogatások feltérképezése szolgál. Tarjányi kifejtette: Brüsszel támogatna például egy kormányzati informatikai projektet, amellyel 16 milliárd forintot lehetne megtakarítani. Más projektek minimális beruházással gyors és a költségek sokszorosára rúgó megtérülést hoznának. Ilyen például az elektronikus vényrendszer bevezetése, amely egymilliárd forintba kerülne, de már az első évben 15–18 milliárd forintot lehetne vele spórolni – mondta a vállalkozó. A programok harmadik fajtája a stratégiai nagy átalakítások, például az adórendszeré vagy a fent említett kereskedőház-rendszer kiépítése, a holland minta alapján.
Tarjányi Péter elismerte, hogy reformterveik ütközésekhez vezethetnek, a fenti példák például a gyógyszergyártók vagy a minisztériumok nemtetszését, rosszallását válthatják ki. A vállalkozó továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a kormánnyal tárgyaljanak terveikről, nem az MSZP-vel. Elmondása szerint Bárándy Péter igazságügy-miniszterrel már egyeztettek a jogrendszert érintő változtatásokról. Ugyanakkor azt szeretnék elérni, hogy konkrét ügyekről az államigazgatási apparátussal egyeztethessenek, azaz például az adóreformról Vámosi Nagy Szabolcs helyettes államtitkárral, aki a téma felelőse a PM-ben.
Lapunk kérdésre Gál J. Zoltán kormányszóvivő elismerte, hogy kormánytagok már találkoztak a reformklubosokkal, de szerinte majd akkor lehet komoly tárgyalásokról beszélni, ha konkrét javaslatokat tesznek le az asztalra. Ugyanakkor hozzátette: a kabinet ajtaja nyitva áll, minden ötletet meghallgatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.