Már alig van arra esély, hogy a svájci Novartis megvehesse a francia–német Aventis gyógyszergyártó céget – állítja a Novartis elnöke, Daniel Vasella. A menedzser szerint a felvásárlás azért hiúsul meg, mert a francia kormány minden eszközzel igyekszik meggátolni az Aventis–Novartis-fúziót.
A szerdai Le Monde szerint a kabinet ellenséges ajánlatnak tekinti a Novartis ajánlatát, amit a vállalatvezetéssel több alkalommal is tudattak. A Novartis már kedden világossá tette, hogy a francia kormány ellenében nem akarja megvenni az Aventist. A Novartis azért került szóba mint lehetséges vevőjelölt, mert az Aventis viszont a kisebb francia konkurens, a Sanofi-Synthélabo január végén tett ajánlatát tekinti ellenségesnek. A francia–német Aventisre a Sanofi 46,4 milliárd eurós vételi ajánlatot tett. A francia kormány azonnal jelezte, hogy jóváhagyását adná az Aventis–Sanofi-fúzióhoz. Az Aventis felügyelőbizottsága és vállalatvezetése azonban visszautasította a Sanofi ajánlatát, nem javasolja a részvényeseknek az elfogadást, nem utolsósorban azért, mert kevesli az árat. A fúzióval a világelső amerikai Pfizer és a brit GalxoSmithKline mögött a harmadik legnagyobb gyógyszeripari óriás jönne létre. Az Aventis 1999-ben alakult a francia Rhone-Poulenc gyógyszergyár és a lényegében gyógyszerrészlegére karcsúsított német Hoechst vegyi művek egyesítéséből. 2002-ben tovább áramvonalasították a vállalatot: a német Bayer AG gyógyszer- és vegyipari konszern megvette az Aventis agrokémiai részlegét, a CropScience-t.
Szakértők szerint a felvásárlás azért is meghiúsulhatott volna, mert nem biztos,. hogy az Európai Unió versenyügyi felügyelete jó szemmel nézte volna a frigyet. Mint ismert, a brüsszeli bizottság vezetője, Mario Monti már több hasonló összeolvadási esetnél a vállalatokkal ellentétes véleményen volt, s ezzel védte az uniós piacot.

Két frontális baleset is történt rövid időn belül