Elfogatóparancs Schönthal ellen

Nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a magyar hatóságok Schönthal Henrik ellen, akit információink szerint a brókerügy egyik kulcsfigurájának tartanak a nyomozók. Eközben az osztrák igazságügy-miniszter jóváhagyta a bécsi legfelső bíróság döntését, miszerint Kulcsár Attila kiadható a magyar hatóságoknak. A K&H Equities Rt. exbrókerét két héten belül hazahozhatják, ám Bánáti János, Kulcsár ügyvédje már többször jelezte: védence megtagadhatja a vallomást.

Török László
2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dieter Böhmdorfer osztrák igazságügy-miniszter megerősítette a bécsi legfelső bíróság kiadatást jóváhagyó döntését, így Kulcsár Attilát két héten belül átadhatják a magyar hatóságoknak. Az APA osztrák hírügynökség közölte: a tartományi bíróságon szervezési okokra hivatkozva nem határozták meg pontosabban a kiadatás idejét, ám az várhatóan két héten belül megtörténik. A hazaszállítás körülményeiről sajtóértesülések szerint egyelőre annyit lehet tudni, hogy a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság az Interpollal együttműködve gépkocsival hozza Magyarországra, a budapesti Aradi utcába az exbrókert.
A volt bróker Szász Károly megveretését – a Pannonplast-ügy kirobbanását – követően a titkosszolgálatok „díszkíséretében” hagyta el az országot. Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár eddig nem adott elfogadható választ arra, hogy ez miképpen történhetett meg, hiszen a titkosszolgálatok ekkor telefonlehallgatási jegyzőkönyvek alapján már tudták, hogy Kulcsár bűncselekményt követett el. Az ugyanakkor tény, hogy Tóth még Magyarországon találkozott a brókerrel, akitől feljegyzéseket kért. Ezt támasztja alá a K&H belső vizsgálatakor készült jegyzőkönyv is, amelyben Kulcsár asszisztense, P. Hajnalka nyilatkozott a történtekről. A dokumentumból kiderült, hogy P. Hajnalka és Kulcsár a Medicina Egészségpénztár Lejtő utcai épületébe mentek, hogy öszszeállítsák azt a listát, amelyet Tóth kért. A jegyzőkönyv szerint „Attila mondta, hogy azt kérték tőle, vigye el egyedül a balhét, vállaljon mindent magára”. P. Hajnalkának Kulcsár azt mondta, elhagyja az országot, és öt évig nem jöhet haza. Az asszisztens arról is beszámolt, hogy a bróker Ibizára ment, ahonnan többször telefonált, és közölte: valakik meggyőzték arról, hogy ne vállaljon mindent magára.
*
Tudomásunk szerint ezt követően utazott Kulcsár Ausztriába, ahonnan telefonon vette fel a kapcsolatot az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságával. Néhány nappal később már attól zengett a sajtó, hogy Kulcsárt az ellene kiadott elfogatóparancs után rekordgyorsasággal kerítették kézre magyar és osztrák rendőrök.
A bróker szabadlábra helyezésére nem került sor, hiszen nem tudta kifizetni a 88 millió euró óvadékot. Az első fokon eljáró bíróság tavaly november 11-én döntött úgy, hogy a magyar kiadatási kérelem két pontja – a sikkasztás és a hamis dokumentumok felhasználása – alapján Kulcsár Attila kiadható Magyarországnak.
A K&H Equities Rt.-nél történt pénzügyi visszaélések nyomozása kiemelt ügyészségi felügyelet mellett zajlik, a vádhatóságnak ugyanakkor lehetősége van magához vonni az ügyet, ebben az esetben a nyomozati cselekményeket is ügyészek végeznék. Az erről szóló sajtóértesüléseket idáig nem erősítették meg.
Kérdéses ugyanakkor, hogy a milliárdos sikkasztás nyomozásában jelentős fordulat állna be Kulcsár hazatértével, hiszen lehetséges, hogy a volt befektetési tanácsadó – ügyvédje tanácsára – megtagadja majd a vallomástételt.
A brókerügy egy másik állítólagos kulcsszereplője, Schönthal Henrik eközben még mindig Miamiban tartózkodik, bár információink szerint a magyar hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Kérdés viszont, hogy Schönthalt mikor tudják kihallgatni az ügyben. Információink szerint az üzletember – aki korábban az IBUSZ londoni kirendeltségét vezette – a Montrade Ltd. ügyletei kapcsán került a nyomozók látókörébe. Az off-shore cég ugyanis meghatározó szerepet játszott a K&H Equitiesnél történt pénzmosás lebonyolításában.
Több VIP-ügyfél is rendszeresen kapott pénzt a Montrade számlájáról, de a vállalkozástól jelentős összegeket utaltak az Inter-Európa Bank Rt.-hez is. Mint ismeretes, ezt a pénzintézetet vezette korábban Medgyessy Péter jelenlegi kormányfő, aki a bűncselekmény-sorozat elkövetése közben távozott a banktól. Az már egyértelműen kiderült, hogy arab pénzváltók 6,2 milliárd forintot vettek fel a pénzintézettől, amely Sz. Gyula taxisofőr közreműködésével feltételezhetőleg az Equities ügyfeleihez jutott. Az Inter-Európa Banktól felvett milliárdokról a miniszterelnök csupán annyit mondott: „nem voltam ott, hogy megszámoljam”, hozzátéve, a bank elnökeként egyedi ügyletekkel nem foglalkozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.