Körülbelül 200 hazai vállalkozás 300 üzeme fog osztozni a hazánknak jutó szén-dioxid-kibocsátási kvótán. Az üvegházhatás felerősödéséért, és így közvetve a globális felmelegedésért leginkább felelős gáz kibocsátásának visszafogásáról az 1997-ben megfogalmazott kiotói egyezmény rendelkezik. Eszerint Magyarország vállalja, hogy 2008 és 2012 között 6 százalékkal csökkenti összes szén-dioxid-kibocsátását az 1985–1987-es szinthez képest.
Egyelőre úgy tűnik, hogy a vállalást könnyűszerrel teljesíteni tudjuk. Bár naprakész adatokat nem ismerünk arról, hogy jelenleg hány tonna szén-dioxidot bocsátanak a légkörbe a hazai üzemek – döntően erőművek, kokszolók, nagy cement- és építőanyaggyárak –, de mivel a bázisévek óta rengeteg szennyező gyár bezárt, a még működők pedig részben környezetbarát termelési módokra álltak át, pár éven át a megengedettnél biztosan kevesebb kibocsátással számolhatunk. A különbséget az erre feljogosított üzemek szabadon árusíthatják az európai szabadpiacon. Hogy egy tonna szén-dioxid kibocsátását lehetővé tevő kvóta mennyibe kerül majd, azt egyelőre csak találgatják a piac szereplői, az viszont már eldőlt, hogy egy tonna plusz szén-dioxid-kibocsátásért 2007-ig 40, azután pedig 100 eurós büntetést kell fizetniük a vállalkozásoknak.
A zöldszervezetek azt remélik, hogy a kvótakereskedelemből befolyó pénzeket, melyek összességében akár a 100 milliárd forintot is elérhetik, környezetbarát, a kibocsátást tovább csökkentő technológiák alkalmazására fordítják majd az érintettek, ez azonban nem kötelező. Hazánkban egyelőre inkább gazdasági, mint környezetvédelmi vonatkozásban tárgyalják a kérdést: bár az úgynevezett allokációs terv kialakításába bevonták a környezetvédelmi tárcát is, az egész témát jellemzően mégiscsak a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kezeli. A tárca szűkszavú hivatalos közleménye szerint olyan rendszert fognak kialakítani, mely a szennyezést csökkentő beruházásokra ösztökél.
***
Sötét jövő.
Rekordszintet ért el a Föld légkörében a szén-dioxid. A hawaii Mauna Loa megfigyelőállomás kutatói szerint az üvegházhatásért felelős gáz felszaporodása mintegy fél fokkal emelte meg bolygónk átlaghőmérsékletét. A szén-dioxid koncentrációja az utóbbi évtizedben ugrásszerűen megnőtt. Ha a tendencia nem változik, a kutatók szerint 2100-ra másfél-két fokkal is megemelkedhet a Föld hőmérséklete, ami beláthatatlan változásokat okozhat a légkörben.

Botrány Debrecenben: szivárványos zászlót tűztek ki a városházára