Kulcsár a kapuk előtt

Amíg a Fidesz a bankbotrányt vizsgáló bizottság mandátumának a meghosszabbítását kezdeményezte – az ügyrendi bizottság ezt nem támogatta –, addig a szocialista Tóth Károly már el is készítette a testület féléves munkáját összegző jelentéstervezetét. Demeter Ervin, a bizottság fideszes elnöke úgy véli, Kulcsár Attila meghallgatása nélkül nem zárhatják le a politikai összefüggések vizsgálatát. A T. Házban továbbra is téma volt a brókerügy.

Török László
2004. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly június óta egyre-másra kerültek napvilágra olyan adatok, amelyek szocialista politikusokat, illetve a Medgyessy-kormány egyes tagjait a K&H Banknál történt pénzügyi visszaélésekkel vagy Kulcsár Attilával hozták öszszefüggésbe. Büntetőjogilag egyetlen aktív politikus felelőssége sem állapítható meg, az Országgyűlés mégis úgy döntött, hogy vizsgáló- bizottságot hoz létre a kormánypártok – a jelenlegi mellett az Orbán-kabinet – érintettségének tisztázására. A bankbotrányt vizsgáló bizottság hat hónapot kapott a munkára, ezalatt azonban kizárólag az előző ciklusban politikai tisztséget betöltő személyeket sikerült meghallgatni – az MSZP nem élt a lehetőséggel, hogy kérdéseket tegyen fel a megjelenteknek –, míg a jelenlegi kormánypártok, illetve az MSZP tagjai közül egyet sem.
Bár Demeter Ervin elégedett az eddig elért eredményekkel (a testület a beérkezett dokumentumot, illetve a megvalósult meghallgatások alapján haladást ért el), mégis szükségesnek tartja, hogy az április 20-án lejáró mandátumukat meghosszabbítsa a parlament. – A munka eredményes befejezéséhez elengedhetetlen, hogy a testület meghallgassa Kulcsár Attilát, megismerjen egyes banktitkokat és 595 lehallgatási jegyzőkönyvet – jelentette ki a politikus tegnap.
*
Erre azonban már nem kerülhet sor, ugyanis az ügyrendi bizottság nem támogatta az ellenzék mandátummeghosszabbítására vonatkozó kezdeményezését. Demeter leszögezte: megállapítható, hogy az exbróker tranzakcióihoz az Állami Autópálya-kezelő (ÁAK) Rt. átmenetileg szabad 16 és a Betonút Rt. útépítésre előlegként kapott hatmilliárd forintját használták fel az elkövetők.
A képviselő emlékeztetett az Állami Számvevőszék jelentésére, amely nem látta szakmailag indokoltnak az ÁAK-nak a Nemzeti Autópálya Rt.-től indult milliárdos utalást. – Tudjuk azt, hogy autópálya-építésre szánt pénzeket sikkasztottak el, s ezt tudatos gazdasági döntések állították elő – mondta a brókerbizottság fideszes elnöke. A politikus elmondta azt is, hogy a Medgyessy-kormány 2002. december 31-i döntése tette lehetővé, hogy a Kulcsár által kezelt pénzeket bárhova átutalhassák.
Demeter Ervin a K&H Equities Rt. egykori befektetési tanácsadójának kapcsolatrendszeréről szólva megemlítette Baja Ferenc volt szocialista kampányfőnököt és Endrényi Évát, Kovács László MSZP-elnök ismerősét, valamint szólt Puch László pártpénztárnok „tisztázatlan” ügyletéről, amely során egy Peugeot luxusautó került hozzá a Britton Kft.-től. – A gyanú szerint az elsikkasztott pénz egy része a nagyváradi Lotus Plazát építtető Alexandru Mudurához (Medgyessy Péter kormányfő barátjához – a szerk.) került – mondta.
Tóth Károly, a brókerbizottság szocialista tagja szerint a testület eredménytelen munkát végzett, amelynek nem az időhiány volt az oka, hanem a „tévesen meghatározott cél” és „az egyoldalú antidemokratikus vezetési mód”, ezért feleslegesnek tartja a mandátum meghosszabbítását. A képviselő nyilvánosságra hozta jelentéstervezetét, ebből kiderül, hogy „az ellenzéki képviselők nem akartak érdemi vizsgálatot folytatni”.
*
– A hét első felében, várhatóan holnap vagy holnapután hozzák haza Bécsből Kulcsár Attilát, a K&H Equities többmilliárdos sikkasztással gyanúsított volt brókerét – közölte Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője. Kulcsár jogi képviselője, Bánáti János viszont azt állította: védence a héten biztosan nem kerül Magyarországra.




Miért nem léptek Kulcsár ügyében a szolgálatok?
Kovács Zoltán (Fidesz) a parlamentben interpellációt intézett Kiss Péter kancelláriaminiszterhez azt firtatva, hogy a titkosszolgála-tok miért nem akadályozták meg Kulcsár Attila külföldre szökését? A politikus utalt arra, hogy Bácskai János, a maffiaellenes központ felfüggesztett vezetője a bíróság előtt is azt vallotta, hogy a több milliárd forint sikkasztással gyanúsított exbróker tavaly július 26-án találkozott Tóth András nemzetbiztonsági államtitkárral, és saját magára is terhelő vallomást tett. Kovács megjegyezte, Bácskai Kiss Péterrel is többször konzultált az ügyben. Utalt arra is, hogy a titkosszolgálatok már hetek óta figyelték Kulcsár minden lépését, és tudták, hogy Bécsbe kíván szökni. Ez meg is történt július 1-jén, a feljelentést viszont csak hat nappal később tették meg. Kiss Péter kancelláriaminiszter arra hivatkozott, hogy korábban a parlament nemzetbiztonsági bizottsága egyhangúlag megállapította: a titkosszolgálatok mindent megtettek az ügy felderítéséért. Azt javasolta Kovács Zoltánnak, ha bármilyen terhelő információja van, akkor tegyen feljelentést, és vállalja a felelősséget a szavaiért a bíróság előtt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.