Medgyessy Péter a hét végén meglepte a szocialista frakciót egy politikai nyilatkozattervezettel, az pedig őt és a pénzügyminisztert az 53. heti nyugdíjak előrehozott kifizetésének ötletével – mondta tegnap a parlament plenáris ülésén napirend előtt Áder János. A Fidesz frakcióvezetője bejelentette: mindkét szándékkal egyetértenek. Szerinte a nyugdíjasoknak nagy szükségük van erre a 15 ezer forintra a megemelt gáz-, villanyszámlák és az árbefagyasztást ellenére 20-30 százalékkal dráguló gyógyszerek kifizetésére. Az áremelések következményének mielőbbi enyhítésére a Fidesz azt indítványozza, hogy az előrehozott fizetési javaslatot a jövő héten sürgősséggel tárgyalja az Országgyűlés. Hozzátette: azt szeretnék, ha a 15 ezer forintot már az áprilisi nyugdíjjal együtt megkapnák az érintettek. Mivel a kormánypártoktól azt hallani, hogy jól működik a gazdaság, a Fidesz azt is javasolja, hogy a közel egymillió közalkalmazott és köztisztviselő, valamint a bírák, ügyészek és rendvédelmi dolgozók számára a kormány szintén még az első fél évben fizesse ki a 13. havi fizetés felét.
A Fidesz nemzeti petíciójával összhangban Áder János az otthonteremtési támogatás rendszerének visszaállítását, a munkahelyek megvédését, a privatizáció leállítását, a gyógyszerárak tartós csökkentését, a magyar gazdák támogatását sürgette, valamint azt, hogy a kormány garantálja, a gáz és a villany ára ne emelkedjen éves szinten öt százalékkal nagyobb mértékben. Mivel a miniszterelnök nyilatkozataiból az tűnik ki, hogy számos kérdésben egyetért a Fidesz törekvéseivel, a frakcióvezető arra kérte Medgyessy Pétert, hogy írja alá ő is a Fidesz által kezdeményezett nemzeti petíciót.
Mivel Medgyessy Péter nem tartózkodott az ülésteremben, a kormány nevében Kovács László külügyminiszter felelt Áder szavaira, aki egyébként nem válaszolt a Fidesz javaslataira, hanem a kormányfő politikai nyilatkozattervezetét ismertette. Elmondta: azt az motiválta, hogy az Európai Unió kétnapos csúcsértekezletének leggyakrabban használt fogalmai az összefogás és az egység voltak. Ugyanakkor szerinte a Fidesznek nem könnyű ezeket a fogalmakat magáévá tenni. Ennek egyik jelét abban látta: „Bizonyos értelemben megtévesztett európai néppárti politikusok idejönnek, és nyilatkoznak a kormányról.”
Kuncze Gábor (SZDSZ) szintén a Fidesz petíciójáról beszélt napirend előtt. Megismételte azt a véleményét, hogy akik aláírják a felhívást, azok az adóemelésre mondanak igent. Csillag István gazdasági miniszter erre válaszul kijelentette: a petíció az ország modernizálását kívánja megállítani.
Font Sándor (MDF) arra volt kíváncsi, a miniszterelnök modernizációs programjának stratégiai előkészítésére miért alkalmaz két külföldi céget. A Magyarország jövőjét meghatározó stratégiai döntések előkészítését idegen hatalmaknak adták át, miközben a Medgyessy–Draskovics-csomag keretében épp most vontak el az Országos Tudományos Kutatási Alapból és a Magyar Tudományos Akadémiától egy-egy milliárd forintot – fogalmazott. Kiss Péter kancelláriaminiszter Csurka István New York–Párizs–Tel-Aviv-tengelyről szóló beszédéhez hasonlította a felszólalást. Kifejtette: a kormány tudja, hogy sosem azé a felelősség, aki a tanácsot adja, hanem azé, aki megfogadja.
– Miért gerjeszti az inflációt indokolatlan hatósági áremelésekkel a kormány? – tette fel a kérdést interpellációjában Mádi László (Fidesz). Elmondta: az energiaárak és az áfaemelések következtében több mint 7 százalék volt az infláció mértéke az előző évi 4,5 százalékhoz képest. Veres János pénzügyi államtitkár válaszában arra hivatkozott, hogy a Fidesz-kormány által mesterségesen visszafogott gázárak miatt a szolgáltatók veszteséget halmoztak fel, amelyet nem tudtak volna tovább elviselni.
*
Az Országgyűlés döntése nyomán az európai uniós tagállamokba személyi igazolvánnyal utazhatnak a magyar állampolgárok, a 14 éven aluliaknak viszont továbbra is útlevél szükséges. Nem fogadta el a parlament a kistérségi társulások kötelező létrehozására irányuló alkotmánymódosítást, miután a kétharmados többséget igénylő döntéshez az ellenzék nem járult hozzá, az SZDSZ pedig tartózkodott. A T. Ház létrehozta az M5-ös autópálya kivásárlásáról szóló szerződést vizsgáló bizottságot. A parlament többsége elvetette a gyógyszerárak csökkentésére irányuló fideszes határozati javaslat sürgős tárgyalásba vételét.
***
Ki nézzen a tükörbe?
Ismét téma volt a parlamentben Szanyi Tibor, a földművelésügyi tárca politikai államtitkára cégének állami megbízatása. Szijjártó Péter (Fidesz) azonnali kérdésében utalt a miniszterelnök Kiss Elemér kancelláriaminiszter távozásakor elhangzott kijelentésére, amely szerint a jog és erkölcs közül mindig a szigorúbbat kell választani. Összehasonlítva Kiss és Szanyi ügyeit, az ellenzéki politikus úgy vélte, azok azonos forgatókönyv alapján zajlottak, sőt, mint mondta, a politikai államtitkár nevéhez fűződő Euro-Info Service állami megbízatása egy még súlyosabb kategóriába tartozik, hiszen a társaság jelenlegi ügyvezetője Szanyi testvére. Azt kérdezte, vajon ez megfelel-e a Medgyessy Péter által állított erkölcsi mércének? Erre Németh Imre azt mondta: „Jó, ha tükörbe néz az, aki erkölcsi mércét emleget.” Szanyinak ugyanis – érvelt a tárcavezető – 2000 óta nincs köze a szóban forgó céghez, amely pályázaton nyerte el a munkát. „Mi tükörbe tudunk nézni” – hangoztatta Németh Imre.

Eladó a vármegye legkisebb háza – különleges ajánlat Vérteskethelyről