A jobbközép kormányerők súlyos vasárnapi választási veresége után két nappal Jacques Chirac francia köztársasági elnök ismét Jean-Pierre Raffarint bízta meg kormányalakítással. A regionális erőpróbán elsöprő győzelmet aratott szocialisták szerint a bukott kormányfő újabb kinevezése provokáció a közvélemény ítéletével szemben. A harmadik Raffarin-kormány névsorát szerdán jelentik be. Az új kabinet a hagyományoktól eltérően nem szerdán, hanem pénteken tartja első minisztertanácsát. Az alakuló ülésen az államfő elnököl, ezért Chirac a tervezettnél két nappal később, csak szombaton utazik hivatalos látogatásra Moszkvába.
A választásokon személyes kudarcot szenvedett Raffarin kedden reggel az Élysée-palotában benyújtotta kormánya lemondását az államfőnek, aki az elnöki hivatal délelőtti közleménye szerint azonnal felkérte az új kabinet megalakítására. Az előzetesen kiszivárogtatott információkból úgy tudni, hogy a jobboldali szavazótábor körében osztatlan népszerűségnek örvendő Nicolas Sarkozy belügyminiszter, akit sokan vártak a miniszterelnöki székbe, az új kabinetben kibővített hatáskört kap, hozzá rendelik a területfejlesztés, a közúti biztonság, a menedékjog és a köztisztviselői kar ügyeinek irányítását.
Raffarin újabb megbízatását számos elemző rövid távú, áthidaló megoldásnak értelmezi. Az államfő minden jel szerint azt mérlegelte, hogy a jobbközép kormányerő számára nem sok jóval kecsegtető júniusi európai parlamenti választások és az egészségbiztosítási rendszer soron következő fájdalmas reformja időszakában nem érdemes újabb emberét kitenni egy borítékolhatóan hátrányos kimenetelű erőpróbának.
A jobbközép tábor leghatékonyabb politikusát, a nyíltan elnökjelöltségre aspiráló Sarkozyt pedig azért nem léptette elő, mert 2007-ig tartó elnöki mandátumának második felében nem akar egy újabb, ezúttal „rokoni társbérlet” kényelmetlenségeivel szembesülni.
Chirac keddi döntése leplezetlen csalódást keltett a baloldal táborában. A Szocialista Párt (PS) parlamenti frakciójának elnöke, Jean-Marc Ayrault keddi nyilatkozatában kijelentette: Chirac Raffarin újabb kinevezésével „provokációt intézett a francia néphez”, ezúttal is „saját klánjának érdekeit helyezte a közérdek elé”.
Denis Baupin, a zöldek párizsi polgármester-helyettese egyenesen arról beszélt, hogy Chiracnak, aki a regionális választások bizonyítványa szerint egyértelműen kisebbségbe került, ebben a helyzetben – ha valódi gaulle-ista lenne – „fel kellene oszlatnia a nemzetgyűlést, és új választásokat kellene kiírnia”.
A március 21–28-i, kétfordulós regionális voksoláson a jobbközép kormányerők példátlan vereséget szenvedtek: a 26 tartományból mindössze egyet, Elzászt sikerült megőrizniük, 25 régióban a szocialisták vették át az irányítást.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok