Rózsaszín K. O.

Pósa Tibor
2004. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs mit szépíteni: a francia jobboldal katasztrofális vereséget szenvedett a hét végi regionális és kantonális választásokon. Vasárnap este az egyesült francia baloldal képviselői is ámulattal meredtek a tévéadásokban a térképeken mindent elöntő rózsaszín özönvízre. Valószínűleg ilyen kiütéses győzelemre ők sem számítottak: Franciaország Európában lévő 22 regionális tanácsa közül 21-ben a szocialisták adják majd a többséget, a jobboldalnak egyedül Elzászt sikerült megtartania. Az országos összesítésben pedig a baloldal 13 százalékot vert a jobboldalra, 50–37 százalékban legyőzve a konzervatív UMP-t, az Unió a Népi Mozgalomért politikai tömörülést.
Az elemzők szerint a figyelmeztetés, amelyet egyenesen Jacques Chirachoz intéztek a francia választók, talán időben érkezett. Jean-Pierre Raffarin kormánya első ránézésre sikeresen folytatta reformpolitikáját, elfogadták a nyugdíjreformot, megállították a munkanélküliség növekedését, eredményeket értek el a közbiztonság javításában. Ám úgy tűnik, hogy Franciaországot lehetetlen megreformálni, mert a változásokat végrehajtókat a szavazók elégedetlensége azonnal elsodorja. A kormányellenes voksok – jobb híján – a szocialistákra szálltak, amikor még a Szocialista Pártban egy hónappal a választások előtt is vitatták a tömörülés élén álló Francois Hollande első titkári alkalmasságát. Most viszont e sikerrel megerősítette helyzetét, a 16 év után először egyesült baloldali pártok és zöldmozgalmak már arra is alkalmasnak tartják, hogy három év múlva ő legyen a baloldal elnökjelöltje.
Chiracot semmi sem kényszeríti arra, hogy változtasson kormányán, kivéve egyet, az általános támogatottság ilyen mértékű elvesztését. Pártja a parlamentben még két évig biztos többséget tudhat magáénak. A kormány összetételében biztos lesz változtatás, hiszen a regionális választásokon elindult összes miniszter megbukott. Mitterrand elnök 1992-ben a szocialisták számára kudarccal végződött regionális választás után négy nappal menesztette az egész kormányát. A nagy kérdés, amire hamarosan választ kaphatunk, hogy vajon a kabinetet irányító Raffarinnek is távoznia kell-e majd. A katasztrofális eredmény tudatában kell Chiracnak kimondania a döntő szót a „mély Franciaországból” jött miniszterelnök sorsáról. Helyettesítésére ott kínálkozik Nicolas Sarkozy, a sikeres belügyminiszter, akit a franciák többsége is alkalmasnak tart erre a feladatra. Vajon megadja-e Jacques Chirac a Sarkozy által is olyannyira áhított miniszterelnöki posztot a félig magyar származású franciának, vagy erősebb lesz ellenszenve a 49 éves politikussal szemben? Ha Sarkozy két év alatt sikert tud felmutatni, úgy egyértelműen ő lesz a jobboldal elnökválasztási jelöltje a 2007-es választásokon. Az ő célja valójában az Élysée-palota.
A Libération baloldali francia napilap hétfőn A vég kezdete címmel egy gondterhelt Jacques Chirac fényképét közli a regionális választásokat követően. Az biztos, hogy a hatalmas politikai tapasztalattal bíró államfőnek olyan kérdésben kell döntenie, amely túlmutat elnöki mandátumán és jelentősen befolyásolhatja a francia jobboldal jövőjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.