Újabb szoborügy

Csakúgy, mint Teleki Pál emlékműve esetében, Wass Albert szobra is csak a fővárosi önkormányzat engedélyére vár. A városvezetés a külügyi és az igazságügyi tárcától várja az íróval szembeni romániai vádak tisztázását.

2004. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budán, a Vérmezőnél állítanának mellszobrot a népszerű erdélyi magyar írónak, Wass Albert tisztelőinek magánadakozásából. – A kezdeményezést eddig már támogatta, illetve jóváhagyta a Budapest Galéria, a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézete, valamint az I. kerületi önkormányzat két szakbizottsága is – közölte lapunkkal Marsi Péter Pál, a MIÉP fővárosi frakvióvezető-helyettese, aki az ügyben interpellációt intézett Körmendi Ferenchez, a kulturális bizottság SZDSZ-es elnökéhez. Az 1998-ban elhunyt író emlékművével kapcsolatban Marsi azt tudakolja, hogy a kulturális bizottság elnöke miért nem veszi a testület napirendjére a szoborállítást, hiszen már minden szükséges engedély rendelkezésére áll. A szabad demokrata politikus lapunknak elmondta: egyelőre nem tudja megítélni, támogatná-e a szobrot.
Azt viszont leszögezte: ez nem irodalmi kérdés, hiszen az emlékművek esetében az adott ember egész személyiségét kell mérlegelni. Egyelőre Körmendi Ferenc is arra vár, hogy megkapja Schiffer János kultúráért felelős főpolgármester-helyettestől a Külügyminisztérium és az igazságügyi tárca állásfoglalását az író életéről. Az MSZP-s városvezető ugyanis a két minisztériumhoz fordult, ám egyelőre nem kapott semmilyen anyagot. Marsi Péter Pál szerint a városvezetés nem csinál mást, mint a Bukarestből jövő választ, utasítást várja. Demeter Vilmos, aki magánemberként a szoborállítást kezdeményezte, elmondta: a szobrot március 15-én szerették volna felállítani; az ünnepségen részt vett volna Wass Albert fia is, aki az USA haditengerészetének tábornoka. A protokoll szerint az eseményen megjelent volna az amerikai nagykövet is. Demeter megjegyezte: a késlekedés okáról sokat mond, hogy Wass Albert magyarországi honosítási kérelméről 1994–1998 között az SZDSZ-es Kuncze Gábor vezette belügyminisztérium döntött úgy, hogy csak egyéves tartózkodási engedélyt ad.
Ismert, Wass Albert Romániában háborús bűnösnek számít. A román nacionalisták azt a nem bizonyított vádat terjesztik, hogy a második világháború alatt magyar katonatisztként románok kivégzéséhez asszisztált. Korábban Szászrégenben is botrányt okozott, hogy a római katolikus plébános a templom udvarában szobrot emelt az írónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.