A norvég katonák is elhagyják Irakot

Norvégia is úgy döntött, hogy befejezi iraki küldetését. A Focus müncheni hírmagazin szombaton közzétett híre úgy szól, hogy 150 katonát vonnának ki Irakból, főleg utászokat, mérnököket Bászra környékéről. Jan Petersen norvég külügyminiszter azzal indokolta országa döntését, hogy Norvégia a szövetséges csapatok afganisztáni bevetésének tulajdonít „elsődleges fontosságot”.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 26. 19:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikaiak és a britek oldalán az iraki rendteremtésben és stabilizálásban részt vevő országok egységét Spanyolország bontotta meg a közelmúltban, miután a hatalomra kerülő szocialisták a spanyol egységek kivonása mellett döntöttek, s a végrehajtását meg is kezdték. Az Egyesült Államok ugyanakkor arra törekszik, hogy az ENSZ még a június 30-i iraki hatalomátadás előtt új határozatot fogadjon el, amely alapján megerősíthető a nemzetközi szerepvállalás. Colin Powell amerikai külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a hatalomátadás bizonyossá válása, illetve az ENSZ szerepének megnövekedése után minden ország felülvizsgálja iraki részvételét, és több állam pótlólagos egységek küldéséről vagy a jelenlegiek mandátumának meghosszabbításáról dönt.
A megszállást azonban igencsak megnehezíti, hogy továbbra sem telik el nap súlyos erőszakcselekmények nélkül. A hét végén az amerikaiak újabb komoly veszteségeket szenvedtek, s jelentősen nőtt az iraki áldozatok száma is.
*
Legkevesebb nyolc halálos áldozattal járó újabb erőszakos cselekmények történtek tegnap Irakban. Amerikai katonák négy gyermeket lőttek le Bagdadban, előtte pedig pokolgép végzett több társukkal a fővárosban.
Egy út mentén telepített pokolgép súlyosan megrongálta egy arra haladó amerikai katonaijármű-oszlop egyik járművét. Szemtanúk szerint több katona is meghalt a támadásban, mire az amerikaiak elkezdtek vaktában lövöldözni, s megöltek négy 12 év körüli gyermeket.
Moszulban tegnap egy kórházba csapódott be rakéta, megölve két alkalmazottat, további 13-at pedig megsebesítve. Ezt megelőzően, szombaton kilenc amerikai katona halt meg a koalíció erői elleni támadásokban és 39 iraki az országban tomboló erőszak következtében. Bagdad síita negyedében, valamint Tikrítben, Kerbelában és Fallúdzsában legkevesebb huszonöt ember vesztette életét a tovább tomboló erőszak következtében, Iszkandaríjánál pedig amerikai katonáknak szánt pokolgép végzett tizennégy irakival. Bászrában, Irak „déli fővárosában” egy 3,5 tonnányi robbanószerrel megrakott kamiont fogtak el a koalíciós erők. Két nappal korábban 74 ember halt meg autóba rejtett pokolgép robbanásától. Újraindították viszont az exportot a bászrai olajterminálnál néhány órával azután, hogy öngyilkos merénylők összehangolt robbantásos merényleteket követtek el a dél-iraki létesítmény ellen, és emiatt az olajkivitelt ideiglenesen felfüggesztették. Katonai erősítést kért mindeközben Bulgária az Egyesült Államoktól és Lengyelországtól az iraki Kerbelába a csapatait érő, szűnni nem akaró támadások nyomán, amelyek közül a pénteki egy bolgár katona halálához vezetett. A kockázat ellenére tegnap este Georgi Parvanov bolgár államfő felkereste a békefenntartóit Irakban.
A katonák lelkesedésének felélesztése lehetett a célja John Howard ausztrál miniszterelnöknek, amikor tegnap meglepetésszerű látogatásra Irakba érkezett. Howard útját szigorú biztonsági intézkedések kísérték, a politikus nem is hagyta el a bagdadi légikikötőt.
Franciaország ezzel egy időben megerősítette: csak akkor vállal szerepet Irakban, ha az arab országnak legitim kormánya lesz, az ENSZ átveszi az újjáépítés irányítását, és Irak segítséget kér Párizstól.



Megmérgezhetik Huszeint. A megszállókhoz közel álló források az Al-baian nevű arab lappal azt közölték, hogy Szaddám Huszein nem fog bíróság elé állni. A lap szerint három forgatókönyv létezik. Ezek szerint vagy titokban szabadon engedik Szaddám Huszeint, és egy idő után visszaszerzi a hatalmat Irakban, vagy Washington kijelenti: elmenekült a fogságból, közben pedig elviszi Huszeint egy távoli szigetre, vagy esetleg megmérgezik a volt elnököt, s azt állítják majd, hogy szívrohamot kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.