Aki járt már igazi ír pubban, az nemcsak azt tudja, mennyire elüt az eredeti a kontinensen gombamód elszaporodott gyenge utánzatoktól, de azt is sejtheti, milyen éles vita előzte meg az Európában egyedi szigorral bevezetett dohányzási tilalmat. A múlt vasárnap éjfélkor hatályba lépett tilalom Írország kétszázezer munkahelyét érinti, amely a pubokat, éttermeket, egyetemeket és kórházakat is magában foglalja. Talán nem meglepő, hogy a törvény a kulturális intézményrendszernek számító pubokban és annak népes látogatói körében váltott ki keserű ellenérzéseket. Ahhoz, hogy számszerűleg is érzékeltessük e hagyománytisztelő tömeg sérelmét, tudni kell: a csaknem 3,5 milliós szigetországban több mint tízezer pub gondoskodik a felejthetetlen jókedvről, avagy ahogy ősi ír nyelven mondani szokás, a craigről (ejtsd: krekk).
A New York-i mintára kezdeményezett ír dohányzásellenes kampány óriási visszhangra talált nemcsak a szomszédos brit, de a tágabb értelemben vett európai közvéleményben is. Alig lépett hatályba az ír törvény, brit egészségügyi és orvosi szervezetek máris jelezték, hogy az ír tapasztalatok és gyakorlati lépések tanulmányozásával megkezdik egy hasonló törvénytervezet kidolgozását. Norvégia és Hollandia pár hónapon belül követi Írország példáját egy hasonló törvény bevezetésével. David Byrne, az EU (egyébként ír származású) egészségügyi biztosa pedig bejelentette, hogy uniós szinten is szigorítani tervezi a dohányzást.
Meglepő, hogy az ír sajtó mellett a brit – nyomtatott és sugárzott – média is olyan hévvel és részletességgel tárgyalja az ügyet, mintha Nagy-Britanniára is kiterjedne a törvény hatálya. A tilalom körüli vita kapcsán a baloldali brit The Guardian keddi számában az ír történelem polgárháborús hagyományainak szellemét idézi fel, amely hasonlóképpen fordított testvért testvér ellen. Múlt hét végi számában pedig egy ír dohányzáspártit szólaltat meg, aki egy hasonlóan szomorú történelmi párhuzamot von, a milliók halálát és emigrálását kiváltó 1847-es éhínség tragédiájához hasonlítva a személyiségi jogok ilyetén megnyirbálását.
A konzervatív brit The Daily Telegraph ugyancsak keddi számában vezércikkben foglalkozik „egy jelentős kisebbség személyiségi jogainak komoly sérülésével”. Ezzel szemben a hétfői vezető ír The Irish Times arra emlékeztet, hogy a kampányt keményen ellenző vendéglátóiparral ellentétben a felmérések hatvanszázalékos támogatottságot jeleztek a lakosság körében.
Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a törvénynek két lehetséges buktatója van. Az egyik, hogy a szigorú törvényt követi-e egy hasonlóan szigorú végrehajtás. Amíg a súlyos, háromezer eurós büntetés elrettentő ereje könynyíti, addig az alacsony számú, alig több mint 300 fős ellenőrgárda nehezíti az adminisztrációt. A másik kérdés, hogy a törvénynek milyen lesz a gazdaságra kifejtett hosszú távú hatása. Azok a kritikusok, akik azzal riogatnak: az Észak-Írországgal határos vidékek kocsmalátogatói átbuszoznak a határon, hogy cigaretta kíséretében fogyasszák el a pint Guinnessüket, valószínűleg nincsenek tisztában azzal, mennyire ritkán és milyen útviszonyok között járnak az ír tömegközlekedési eszközök.
A már említett New York-i példa is azt mutatja, hogy a dohány- és vendéglátóipar apokaliptikus riogatásaival ellentétben 12 százalékkal nőtt a vendéglátóipar bevétele a tilalom bevezetését követő kilenc hónapban, és több mint háromezerrel nőtt a szektorban a munkahelyek száma. Ezt alapul véve, az ír turisztikai szervezetek megkezdték az európai viszonylatban már eddig is „jó levegőjű Írország” reklámjával a látogatók csalogatását.
Michael Martin ír egészségügyi miniszter, valamint főnöke, Bertie Ahern miniszterelnök keményen kiállt a törvény hosszú távú céljai mellett, amely a szívbajokban élen járó Írországban egy nemzeti egészségügyi és népjóléti program útján tett jókora lépéssel ér fel. Írország nagy előnye, hogy az egyéni szabadság eltorzított logikájával ellentétben a közösségre építő politikájával felismeri, hogy a rend és a tisztaság nemcsak anyagilag térül meg, de erkölcseiben is jobb világot teremt.

25 éve veszett nyoma, de még mindig keresik ezt a magyar férfit