Lecke autonómiából

Ludwig Emil
2004. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Székelyországba igyekvő honfitársaink oda-vissza átutaznak az erdélyi szászok földjén, sokan közülük megcsodálják Segesvár (Schässburg), Medgyes (Mediasch), Brassó (Kronstadt) ódon falait, bástyáit, öreg utcáit, festői házait, ünnepélyes szépségű templomait, és azt is tudják, hogy e városokat, az úton-útfélen látható, jellegzetes építkezésű falvakat német ajkúak alapították. Ám csak kevesen ismerik azt a hosszú históriát, amely az erdélyi szászok XII. századi letelepedése és XX. századi kiűzetése közé esik.
Régi mondás szerint „von Broos bis Draas” – Szászvárostól Homoróddarócig, a Maros menti ősi sóúttól a Kis- és Nagy-Küküllő völgyein át az Olt kanyarulatáig – tart az az országnyi föld, amelyet I. Géza királyunk az 1150-es években átadott a gyéren lakott Erdélyből a Rajna és Mosel vidékéről érkező telepeseknek. A szívós és szorgalmas szászok – akiket eleinte flandereknek, teutonoknak neveztek – már az első évtizedekben jó kétszáz községet népesítettek be, majd II. Endre (1205–1235) oklevélben szabályozta az országon belüli kiváltságos jogállásukat. Az 1224-ben kelt Diploma Andreanum által az erdélyi szászoknak biztosított szabadság, az „universitas saxonum Transsylvaniae” egészen a XIX. század második feléig olyan erős, intakt területi autonómiát jelentett számukra, hogy a mai Romániában élő magyarok bízvást kiegyeznének a töredékével is. A hét híres szabad királyi városuk – a Siebenbürgen – által igazgatva, erődtemplomokkal védett településeiken élő németek nyolc évszázadon át zavartalanul fejlődhettek, iparkodhattak, saját iskolákat, céheket, kereskedő- és más testületeket alapíthattak és tarthattak fenn. A történelem torz fintora, hogy a magyarok iránt mégis inkább bizalmatlan szászok, miután Trianonnal előbb a királyi, majd a kommunista Románia uralma alá kerültek, új államukban még nyolc évtizedet sem bírtak ki: tömeges elvándorlásuk folytán mostanra alig maradt belőlük néhány ezer lélek mutatóban ősi földjükön.
A tanulságos história további részletei és tényei, valamint a szászok és a többségi magyarság kapcsolatának fejezetei egy nemrég megjelent könyvből ismerhetők meg. Az 1950-ben elhunyt kiváló kisebbségkutató tudós, Pukánszky Béla munkája első ízben 1943-ban látott napvilágot. Ezúttal a magyar polgári történetírás legjelesebb, nehezen hozzáférhető opusait újra kiadó vállalkozásnak köszönhetően vehetjük kézbe. A szépen gondozott, rendkívül alapos, gazdag bibliográfiával kiegészített tanulmány egyfajta időbeli útikalauzként is szolgálhat az Erdélyen átutazóknak.
(Pukánszky Béla: Erdélyi szászok és magyarok. Attraktor Kiadó, Máriabesnyő–Budapest, 2003. Ára: 3600 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.