Megingott Soros György birodalma?

Piaci szereplőként nem kell foglalkoznom tetteim következményeivel – nyilatkozta Soros György még 1997-ben, amikor padlóra küldte a távol-keleti gazdaságot. Kijelentését meglehetősen nehéz összeegyeztetni a független szakember mítoszával, aki a humanitárius cselekedetek előmozdítását tekinti fő feladatának.

Szentesi Zöldi László
2004. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kicsoda valójában Soros György? Erre a kérdésre már csak azért is nehéz válaszolni, mert foglalkozása meghatározhatatlan. A címek osztogatásában rendszerint jeleskedő világsajtó is tanácstalan, jobb híján pénzügyi zseninek, gazdasági elemzőnek, tőzsdespekulánsnak nevezi. Miután a zseni és az elemző foglalkozásnak túlságosan is általános, maradjunk a tőzsdespekulánsnál. Könnyen meglehet, hogy egyéb tevékenységei elmúltával az utókor is ebben a minőségében ítéli meg Soros életét és munkásságát. Vitathatatlan, hogy a különböző nemzeti valuták körüli állandó spekulációval formálni igyekszik a világpolitikát, és cseppet sem mellékesen gyarapítani saját befolyását és magánvagyonát. Egy tavalyi becslés szerint a Soros Fund Management 11,5 milliárd dollár forgalmát ellenőrzi. Hatalmának tetőpontján, 1992-ben a font mélyrepülését és az angol nemzeti bank összeomlását is elősegítette, és mintegy egymilliárd dollárt keresett azzal, hogy a brit nemzeti valuta ellen fogadott.
Szakemberek szerint Sorosnak már nincs akkora hatalma a világ pénzpiacai felett, mint korábban. Ő maga is elismeri, hogy vagyona megcsappant. Aligha véletlen, hogy az egész világon csökkentette alapítványai támogatását. Fontos szempont az is, hogy a Soros hitbizományának tekintett Közép-Európa napjainkban már koránt- sem olyan vonzó préda, mint a 80-as, 90-es évek fordulóján. Pedig a New Statesmanben megjelent tavalyi írásában Neil Clark brit újságíró még úgy fogalmazott, hogy „több mint egy évtizeddel a berlini fal leomlása után Soros Kelet-Európa koronázatlan királya”. A birodalmi terjeszkedésnek is léteznek azonban határai. Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy Soros György „nyitott társadalma” politikai és pénzügyi értelemben leginkább a gyenge központi hatalommal rendelkező, identitásában gyenge államokban teljesedhetett ki. Ha komoly ellenérdekeltséget, erőt tapasztal, másokhoz hasonlóan szedi a sátorfáját. Feltűnő, hogy Vlagyimir Putyin fokozatos megerősödésével a világ legismertebb spekulánsa fokozatosan hátat fordított Oroszországnak is.
Az elmúlt két évben jelentős paradigmaváltáson ment keresztül a Soros-birodalom. Alapítványainak közép-európai visszavonulása immáron eldöntött tény, s bár hivatalosan mindössze „átszervezésről” van szó, valójában 2010-ig lassan kihátrálnak térségünk országaiból. A grúziai események azt mutatják, hogy tovaterjeszkedésnek a posztszovjet államokat szánja, csakhogy a többségében autoriter helyi vezetők egyelőre hallani sem akarnak a Nyitott Társadalom Intézet emberbarátinak álcázott térhódításáról. Újabb területek híján Soros egyre inkább a globális kérdések irányába fordul, nem véletlen, hogy mostanában sokat hallatja szavát az amerikai politikában. Leginkább George Bush elnököt bírálja, az ő leváltására valóságos kampányt folytat az Egyesült Államokban.
A másik figyelemreméltó változás Soros növekvő érdeklődése a közgazdaságtan elméleti kérdései iránt. Jóslatait, elgondolásait mindazonáltal nem kell feltétlenül komolyan venni. 1998-ban például úgy vélte, hogy a világgazdaság két éven belül összeomlik, és ennek megelőzésére globális összefogást sürgetett. Bakot lőttem, ismerte be aztán 2000-ben, de „tudományos” tekintélyét aligha növelte a balsikerű előrejelzés. Soros egyébként folyamatosan a globális kapitalizmus hanyatlását hirdeti, de az még várat magára. Bármit írjon is, az apokalipszis elnapolásában ő is érdekelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.