Megszűnő aranyrészvény

Döntött a kormány az államot megillető szavazatelsőbbségi részvény (aranyrészvény) jogintézményének átalakításáról: az elsőbbségi részvények törzsrészvényekké alakulnak át. Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő, az Országgyűlés gazdasági bizottságának tagja szerint mindez jelentős vagyonvesztést eredményez, és veszélyezteti a nemzetgazdaság működését. Ugyanis az állam ezen jogával a jövőben csak akkor élhet e társaságoknál, ha a közrendet, a közbiztonságot, illetve az ellátás biztonságát veszélyeztető döntést hoznának.

Hunyor Erna
2004. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május elsejétől csak az elektronikus hírközlés, az energetika, valamint a honvédelem területén működő gazdasági társaságok esetében avatkozhat be az állam az aranyrészvényesi jogok alapján. Ám ezzel a jogával is csak akkor élhet ezeknél a társaságoknál, ha a közrendet, a közbiztonságot, illetve az ellátás biztonságát veszélyeztető döntést hoznának. Az egyéb gazdasági társaságokban az államot megillető aranyrészvényhez kapcsolódó előjogok az EU-csatlakozás napjától megszűnnek. A szavazatelsőbbségi részvény törzsrészvénnyé alakul át. A kormány a döntését az uniós normákhoz történő igazolással indokolta.
Papcsák Ferenc közölte: a törvénymódosítás értelmében az államnak a ma egy szavazatelsőbbségi jogot biztosító részvényei – a privatizációs törvény mellékletében felsorolt társaságok jelentős hányadában – egyszerű törzsrészvényként funkcionálnak majd, s a hozzá kapcsolódó tulajdonosi jogosítványok megszűnnek. Az új szabályozás szerint a szavazatelsőbbségi részvény azt jelenti – fogalmazott Papcsák Ferenc –, hogy az állam képviselőjét megilleti a közgyűlésen való részvétel, felvilágosítást kérhet a közgyűlés napirendjéről, észrevételt és indítványt tehet, osztalékra jogosult. Ám nem szavazhat, s az illetékes miniszter szűk és jogvesztő határidőn belül gyakorolhatja csak a vétójogot – figyelmeztetett a képviselő. Sőt, határozatát meg kell indokolnia, s a döntés megtámadható lesz bírósági úton.
A szakember szavai szerint nem igaz a döntéshozók azon állítása, miszerint EU-direktíva vagy -követelmény lenne az aranyrészvények megszüntetése. Pusztán arról van szó – hangsúlyozta –, hogy az Európai Bíróság néhány konkrét esetben nem tartotta a közösségi joggal összeegyeztethetőnek, hogy egy adott részvény névértékénél nagyobb szavazati hányaddal, illetve e részvényhez kapcsolódó különleges előjogokkal rendelkezzen az állam. Miután Magyarországon nincs precedensjog, ezért ez ránk nézve nem kötelező.
Főként ott fontos a magyar állam tulajdonosi jogosítványainak fenntartása – érvelt Papcsák –, ahol olyan nemzetgazdasági örökségvédelemről van szó, mint a Pick Szeged Rt., a Herz Szalámigyár Rt. vagy a Zsolnay Manufaktúra esetén. S nemcsak ezekben a cégekben, de az OTP Rt.-ben, a CD Hungary Rt.-ben vagy a Hungexpo Rt.-ben is megszűnik – a törvénymódosítás miatt – az állam tényleges tulajdonosi jogosítványa. A képviselő úgy véli, nem engedhető meg az sem, hogy a közúti személyszállítás, az agrárium, valamint a gáz- és áramszolgáltatók esetében megszűnjenek az állam kiemelt jelentőségű jogai, ugyanis a nemzetgazdaság működését veszélyezteti ennek hiánya. Arról nem is szólva – fogalmazott Papcsák Ferenc –, hogy mindez jelentős vagyonvesztést okoz.
Az államot megillető szavazatelsőbbségi részvény jogintézményének átalakítását tartalmazó törvényjavaslat hetedik paragrafusának vonatkozó bekezdése szerint május elsejétől felhatalmazást kap a gazdasági és közlekedési, a honvédelmi, az informatikai és hírközlési tárca vezetője, valamint a pénzügyminiszter, hogy rendeletben szabályozhassa, mi minősül a gazdasági társaság pénzeszközei jelentős részének, illetve (alap)tevékenysége folytatását biztosító eszköznek, vagyoni értékű jognak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.