Minoru Mori, a hatvankilenc esztendős tokiói ingatlankereskedő tizenhét esztendőt és tetemes összeget szánt vagyonából arra, hogy megnyithassa a csodapalotát. Még nem kultikus hely, de majdnem.
Tavaly októberben tartották a nagystílű megnyitót. A Mori házaspár az egyik tokiói felhőkarcoló, a Mori Tower tetejére invitálta a japán kulturális és szellemi élet előkelőségeit: a negyvenkilencedik emelettől az ötvenharmadikig várta első látogatóit az újdonatúj Mori Art Center. Az új múzeum, mondják, megkoronázása egy nemes szándékú mecénáscsalád eddigi munkásságának. Minoru Mori a Mori Building Company, azaz a Mori Építési Vállalat elnöke s Japán egyik legnagyobb kereskedelmi ingatlanfejlesztője.
A Mori család eddig is hihetetlen bőkezűséggel támogatta a felkelő nap országának kultúráját, ráadásul Minoru Mori és hitvese, Josiko asszony külhonban is a japán kultúra nagykövete. Londoni és New York-i művészeti köröket is támogatnak, így sikerült maguk köré gyűjteniük a világ legrangosabb művészeit és művészeti szakértőit. A londoni Modern Tate-ben például Mori-terem található a házaspár egymillió angol font értékű adományának köszönhetően. Figyelemre méltó, hogy Nicholas Serota, a Modern Tate igazgatója a Mori International tanácsadó testületének tagja, ugyanakkor Mori asszony jelen van a londoni Királyi Művészeti Akadémia igazgatótanácsában.
A New York-i Modern Művészetek Múzeuma (a világhírű Moma) szintén támogatói között tartja számon Moriékat, akik manapság alapító tagokként kardoskodnak egy új Moma megépítése mellett. Csupán adalékul: alapító tag az lehet, aki legkevesebb ötmillió dollárral járul hozzá a tervhez.
A Moma volt egyébként a legfőbb partner és művészeti tanácsadó a tokiói Mori-múzeum megnyitásakor, a házaspár és szakértői csapata ugyanis a New York-iakkal konzultált az építési tervek és a szervezési ügyek kérdésében, sőt a Moma szakértői segítettek az első kiállítás anyagának összeállításában is. A tokiói Mori-múzeum első tárlata áprilisban nyílik, és júliusig tart nyitva. Az 1880-tól napjainkig tartó százhuszonnégy esztendő festményeiből válogattak.
Az új tokiói múzeum tanácsadói testülete igen neves külföldi szakértőket vonultat fel: például Glenn Lowryt, a Moma igazgatóját, Peter-Klaus Schustert Berlinből, Wenzel Jakobot, a bonni műcsarnok igazgatóját, valamint a párizsi Pompidou-központ egyik művészeti igazgatóját, Alfred Pacquement-t. A múzeum igazgatásával a brit David Elliottot bízták meg, ami már önmagában is különleges tény. Először történik meg ugyanis Japánban, hogy külföldi állampolgár igazgat egy nemzeti múzeumot. Ez sokak szerint üzenet is: a világra nyitottság üzenete. Tény, hogy Josiko Mori asszony már be is jelentette: a múzeumban a feliratok kétnyelvűek lesznek, a japán mellett angolul is mindent kiírnak.
Josiko asszony az utóbbi másfél évtizedben bejárta a világ legnagyobb múzeumait: készült a tokiói Mori-múzeum megépítésére. Főként egy dániai múzeum és a párizsi Pompidou-központ ragadta meg a fantáziáját. A dánoktól a kiállítótermek és a műtárgyak elrendezését leste el, a párizsiak pedig a múzeum sokfunkciós felhasználásához adtak ötleteket. A londoni Királyi Akadémia és a bonni Art Center pedig arra adott neki példát, hogyan lehet működtetni egy önálló gyűjteménnyel nem rendelkező múzeumot.
Csökkenteni kell a távolságot az emberek és a modern művészetek között, mert a művészet segít abban, hogy értelmes és tartalmas életet éljünk – vallja Josiko Mori. Egyébként gyűjtő is: Reiko Ikemura, Jaszumasa Morimura, Maszato Kobajasi, Lee Bul, Jasper Johns alkotásait igyekszik megvásárolni. Tekintélyes Le Corbusier-kollekcióval is dicsekedhet.
Az ötvenedik emelet fölött kezdődő múzeum egyébként este tízig tart majd nyitva, hétvégeken pedig éjfélig várja a látogatókat, akiket gyorsliftek röpítenek a galériákba. „Remélem, itt lesz Tokió kulturális központja, az élő japán kultúra szíve!” – nyilatkozta Minoru Mori.

Videón a rekordméretű harcsa – százhat kiló volt a hal