Premier

Három dobozt szereltek fel a tornaszertár falára. Egy nagyobbacska fehéret, egy kicsi feketét, és egy közepes méretűt. Ha komoly emberek nem bizonygatnák, nem is hinném: ezek a ládikák segítenek abban, hogy Somogyország lakóinak elzártsága megszűnjön, életvitelük korszerűsödjön. Ez a bárdudvarnoki általános iskola szertárába telepített, nemzetközi kiállításokon bemutatott rendszer ugyanis képes arra, hogy az intelligens régiók sorába emelje az oly sokszor lesajnált, kiárusított és kisemmizett vidéket.

Lőcsei Gabriella
2004. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kaposvártól tíz kilométerre, a belső-somogyi dombok karéjában, a zselici tájvédelmi körzetben fekszik egy szép település, Bárdudvarnok. A környék tán legnagyobb közigazgatási területe, tizenhat kis község tartozik hozzá: Bánya, Bárd, Bárdibükk, Csermány, Dada, Kaposdada, Kaposszentbenedek, Kopaszhegy, Lipótfa, Mihálypuszta, Nagypuszta, Olajhegy, Öregzsippó, Szendihegy, Szendipuszta, Újzsippó. Hajdan jómódban éltek itt az emberek. Földműveléssel, állattenyésztéssel foglalkoztak. A 70-es években azonban a modernizáció jelszavával felszámolták a hozzájuk vezető vasútvonalakat. E tájon még ma is több a földút, mint a betonút. Mint az érrendszeri betegségben szenvedő emberi szervezet, ettől fogva csak gyengült, sorvadt a tönkretett vérkeringésű vidék. Ma negyedannyian élnek Bárdudvarnokon, mint ötven évvel ezelőtt, feleannyian, mint a 70-es években. A tizenhatból hét település aszályos nyarakon ki-kiszáradó, ásott kutakból kapja az ivóvizét, vízvezeték-hálózat kiépítésére mind ez ideig nem is gondolhattak. Leleményes emberek lévén azzal kezdtek el tehát gazdálkodni a szülőföldjükhöz hűséges bárdudvarnokiak, amivel lehetett. A szép vidékkel. Turisztikai övezetté nyilváníttatták a Zselicségnek ezt a területét. Három idegenforgalmi támaszpontjuk már készen van, működik. Tórendszerük, arborétumuk, íjászpályájuk, ipar- és kultúrtörténeti látnivalóik a fővárosból is sok érdeklődőt vonzanak, kit pár hétre köt magához a vidék, kit örök időkre.
– További fejlődésünknek azonban elengedhetetlen feltétele volna – mondja Forintos László polgármester –, hogy ha már a vasút elkerül bennünket, legalább a távközlési elzártságunk megszűnjön. Vannak olyan falvaink, ahol még a mobiltelefonok sem használhatók.
Csakugyan, az önkormányzat munkatársainak, az iskola tanárainak és tanulóinak, a nagyvárosi forgatagból e tájra menekülő, alkotó embereknek mostanáig nemhogy az internet használatára, elektronikus levelezésre nem volt lehetőségük, de még faxolni sem tudtak. A mentőövet a Hungarocom dobta feléjük, amikor felajánlotta, hogy az első magyar, kifejezetten kistérségi felhasználásra kifejlesztett széles sávú integrált távközlési rendszerét Bárdudvarnokra telepíti. A mintahálózat, amely esélyt ad e vidéknek, hogy felzárkózzon az információs társadalomhoz, február vége óta, kísérleti jelleggel, ingyenesen működik. Ahogyan a helybéliek mondják, elég egy konnektor, és „dől” hozzájuk az internetes információ. És valóban, aki csatlakozik a mintahálózathoz, kapcsolatot tud létesíteni az országos és a nemzetközi informatikai hálózatokkal, a későbbiekben hozzáfér a közcélú távbeszélő- és mobilhálózatokhoz, sőt, a jövőben nem kell többé várnia a villanyóra-, gázóra-leolvasót sem. Az új rendszer ugyanis még a távleolvasást is lehetővé teszi.
Amikor először mondták a bárdudvarnokiaknak, hogy az említett vállalat által kiépített távközlési rendszer főpróbájának színtere az ő falujuk lesz, hitték is meg nem is, hogy sikeres lesz ez az akció. Kishitűségük magyarázata az a privatizációs „ügymenet”, amelynek következtében a tizenhét település talpa alól kivásárolták a földeket, utakat, közterületeket, talán még a temető árkát is. Amikor a millennium évében szobrot akartak állítani a bencés rendet alapító Benedeknek, az osztrák tulajdonostól vásárolták vissza azt a darabka földet, ahol a fából faragott alkotásnak helyet szoríthattak. Ha temetőkertjüket növelni kell, szintén az idegen tulajdonos jóindulatán meg a helybéliek pénztárcáján múlik, hogy őseik földjének visszavásárlásával kegyeleti kötelezettségeiknek eleget tudnak-e tenni.
Most, hogy megbizonyosodtak róla, birtokukban van az új távközlési technológia, nekifognak, hogy ledolgozzák azt a sok évtizedes hátrányt, ami ostoba központi intézkedések következtében sújtja őket. Az első lépés: megtanítani a falu lakosságát az internet használatára. Nem csak a fiatalokat, a nyugdíjasokat is. A második lépés az e-közigazgatás bevezetése, vagyis számítógépes nyilvánosságot teremteni valamennyi önkormányzati döntésnek, költségnek és dokumentumnak, s részt venni azokon az internet által meghirdetett pályázatokon, amelyek révén a helyi gazdaság feltételei a jelenleginél kedvezőbben alakulhatnának, kapcsolatot teremtve azokkal a térségekkel, országokkal, intézményekkel, döntéshozó fórumokkal, amelyekkel esetleg gyümölcsöző együttműködésre számíthat a zsákutcába szorított vidék.
Amikor felkapcsoljuk a villanyt, nem igazán tudjuk, hogy milyen technikai folyamatok játszódnak le gépies mozdulatunk hatására. Nem is vagyunk kíváncsiak rá. Az az ember azonban, aki először csodálkozott rá a villanyvilágítás káprázatára, föltehetőleg ugyanúgy tudni szerette volna a titok nyitját, ahogyan a Bárdudvarnokon járó hírlapíró is tisztán óhajtaná látni, milyen elektronikus ördöngösségek árán érhető el, hogy a világtól elzárt kis térségek egy csapásra a világháló részesei legyenek. Amit kívülről lát – egy, a gólyafészkek magasságába helyezett szerkezet, a „tornaszertári dobozok” mint hálózati csomópontok, valamint az előfizetői leágazások –, a laikus számára nem sokat mondanak. Az új rendszert kifejlesztő cég szakembere azonban roppant egyszerű magyarázattal szolgál: már ismert távközlési technikákat raktak új rendszerbe, mondja. Egyet a vezetékes hálózaton, egyet az erősáramú hálózaton és egyet rádión. Ezek egyidejűleg is használhatók, alkalmazásukat a település szerkezete, az előfizetők eloszlása és a már meglévő alaphálózat használhatósága szerint határozzák meg. A Xyscomnak keresztelt kistérségi széles sávú integrált távközlési rendszer magába foglalja tehát a kistelepülési hálózatot, az internetszolgáltatók hálózatához, valamint a közcélú távbeszélő-hálózathoz hozzáférést biztosító átjáróegységet, és a kistelepülések távbeszélő-forgalmát öszszekapcsoló, a társszolgáltatók hálózatával együttműködést biztosító regionális kapcsoló egységet. Az ügyes rendszer minden előfizető esetében alkalmazkodik a lehető leggazdaságosabb átviteli technológiához. A gazdaságosság, mondják, az új távközlési rendszernek az előfizetői díjak megállapításánál is a kulcsszava. A kistérségi hálózatra átpártoló előfizetők a világháló széles sávú elérése mellett egymást ingyenesen hívhatják, és a körzetükből kimenő telefonhívások díja is jóval olcsóbb lehet, mint jelenleg. Külön tarifája lesz a közintézményeknek, az üzleti előfizetőknek, és külön a lakosságnak. Az előfizetői díj összege, úgy tűnik, egyébként sem tántorítja el a lakosságot attól a szándékától, hogy csatlakozzék a kistérségi távközlési rendszerhez. Azt mesélik, akik a vidéket járják, hogy az a település is a rendszer működtetése mellett szavazott, amelyiknek egyelőre fogalma sincs, miből tudná a szolgáltatás költségeit kifizetni. A Zselicség tizennyolc kistelepülésén pályázatokon nyert pénzekből építették ki a széles sávú integrált távközlési rendszert. A hálózat szolgáltatásainak igénybevételéhez szükséges számítógépek beszerzéséhez és az üzemeltetési költségekhez a kis jövedelműek és a hátrányos helyzetűek további támogatása elengedhetetlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.