Siemens kontra IG Metál szakszervezet

Dénes Zoltán
2004. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényeges különbség a hazai érdekszervezetek és nyugat-európai társaik között, hogy nyugaton az érdekképviseletek nem szoktak a politikai ciklusokhoz igazodó négyévenkénti téli álomba szenderülni, így tényleges védelmet nyújtanak a dolgozóknak. Szembetűnő példaként adódik a most zajló siemenses egyezkedés. Mint ismeretes, március elején Peter Gottal, a Siemens szóvivője jelezte, hogy a konszern fontolgatja a németországi Bocholtban és Kamp-Lintfortban kétezer munkahely megszüntetését s a gyártás külföldre telepítését.
A Siemens ötezer munkahelyet működtet a két településen, ahol mobiltelefonokat és drót nélküli vezetékes telefonokat gyártanak. Az IG Metál adatai szerint körülbelül kétezer munkahely forog veszélyben, amelyeket a Siemens alacsonyabb munkabéreket és adókat kínáló helyre kíván telepíteni, s szóba került Magyarország is. A szakszervezet közleménye szerint megakadályozták a Siemens konszern bocholti szerviz- és javítórészlegének, 220 munkahelynek az áttelepítését Magyarországra. A vállalat számításai alapján az áttelepítés négymillió eurós költségelőnnyel járt volna, de most, az ágazati kollektív szerződés kiegészítéseként, kivételként kötött megállapodás értelmében ezt a megtakarítást Bocholtban is képesek kigazdálkodni. Az IG Metál érdekérvényesítő képességét jól jellemzi, hogy szóvivője a bejelentés után egy nappal ellenállást jelentett be a több ezer munkahely áthelyezését előirányzó tervével szemben, s hozzátette, hogy az előzetes hírekkel ellentétben nem fogadják el sem a 40 órás munkahetet, sem pedig a munkahelyek külföldre helyezését. A dolog hátterében Heinrich von Pierer, a Siemens AG igazgatótanácsa elnökének utasítása áll, amelynek értelmében a konszern összes németországi bázisán „leltárt” kell készíteni. A csavarok és anyák számbavétele helyett azonban a feladat az, hogy a helyi főnökök kiszámolják, mennyivel válna olcsóbbá a termelés, ha a vele járó költségek a magyarországi szintre süllyednének – közölte az MTI a Der Spiegel nyomán.
Kiszivárgott értesülések szerint a differencia mintegy 25 százalék, ami tízezer németországi munkahelynek felel meg. A burkolt fenyegetés, amelyet a szakszervezetek nyomban megértettek, így hangzik: amenynyiben nem sikerül lefaragni a különbözetet, a tízezer munkahely nagy része elveszhet. Az IG Metál foggal-körömmel igyekszik megmenteni a munkahelyeket, s ennek megfelelően kemény tárgyalások folynak. A szakszervezet alelnöke azzal is megvádolta a Siemenst, hogy visszaél az adófizetők pénzével. A cég telephelyeit 1991 óta Észak-Rajna-Vesztfália tartomány adóiból támogatják. Az áttelepítéssel ismét adópénzek szállnak el, méghozzá a beruházási összköltségek 25–37 százalékának erejéig, ugyanis a tartomány az áttelepítéshez EU-pénzeket bocsát rendelkezésére. A dpa hírügynökség szerint a magyar állam a Siemensnek közvetlenül a beruházási költségek 30 százalékát juttatja, s 2011-ig adómentességet ad. A tárgyalások kimenetele egyelőre teljesen kiszámíthatatlan. Bíró Péter, a Siemens magyarországi szóvivője lapunknak nyilatkozva ugyanezt erősítette meg, előrevetítve, hogy az egyeztetések akár hetekig is elhúzódhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.