A gyógyítás felelőssége nem árucikk

Amíg valaki nem a kórházi ágyból tapasztalja a gyógyellátást, addig semmit nem ért az egészségügyből – mondta az egyik osztályos nővér. Ezt a munkát nem lehet csak pénzért csinálni. Az Országos Onkológiai Intézet fej-, nyak-, állcsont- és rekonstrukciós sebészetén évente 16-18 ezer embert vizsgálnak meg. Tavaly a daganatos és egyéb betegségekkel e speciális intézetben csaknem 470 ezer pácienst kezeltek. Erre a feladatra mindössze ötven szakorvost foglalkoztatnak. Dr. Pólus Károly osztályvezető főorvossal, címzetes egyetemi docenssel egyfajta szubjektív terápiát készítettünk e nem mindennapi munkáról.

Stefka István
2004. 05. 04. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik áprilisi hűvös éjszakán, a nyirokmirigyműtét előtt álló K. Mihály bácsi csíkos pizsamában észrevétlenül kiosont a kórteremből azzal a szándékkal, hogy eljusson a pályaudvarig és felszálljon a Baja felé tartó vonatra, ami elviszi Érsekcsanádig. Az intézet hatalmas kertjében csak a sugárterápiai részlegig jutott el, mert az ápolók időben felfedezték. Az éjszakás nővérek majdnem infarktust kaptak, hiszen a felelősség minden betegért az övék. De hogyan is gondolhatták volna, hogy az előző nap, a szerető család kíséretével kivizsgálásra érkezett hetvennégy éves parasztbácsiban ennyire elhatalmasodjon a honvágy?! A két nyugtatóinjekció ellenére aznap éjjel még vagy tízszer vitték vissza K. Mihályt az ágyához. Persze, keveset tudhatunk a lelki indítékról, arról, amikor fiatalon földönfutóvá tették, majd erőszakkal berángatták a termelőszövetkezetbe, aztán idősen ismét önállóvá válhatott, de a családi gazdaságban előálló egyre nyomasztóbb anyagi gondok éppen egy kórházban törtek ki nála, mert úgy gondolta: elege volt abból, hogy mindig beleszólnak az életébe.
Dr. Pólus Károly ennél cifrább dolgokat is tudott volna mesélni. Ám a legnagyobb gond a jelenlegi zűrzavaros kórház bezárási, privatizációs, szakellátást szűkítő koncepciók mellett az, hogy sok a beteg és kevés az orvos. A főorvos szerint ez jellemző a fekvő- és járóbeteg-rendelésre. A fej-nyak sebészet hatvan ággyal rendelkezik, 2003-ban 1525 fekvőbeteget kezeltek, ebből 1231 beteget operáltak meg, a többi kemo- és sugárterápiát kapott. Az osztály éves járóbeteg-forgalma viszont eléri a tizennyolcezret, közülük több mint háromezren estek át kisebb műtéten. Ezt a munkát velem együtt – emelte ki a főorvos – tizenegy orvos végzi, huszonnégy nővérrel, hat műtősnővel, négy műtősfiúval és négy adminisztrátorral, valamint a kis létszámú takarítószemélyzettel.
Az osztályvezető főorvos iszonyatos túlterheltségről beszél. Egy orvos a járóbeteg-rendelésen naponta legkevesebb harminc pácienst vizsgál meg, de inkább ötvenet. Éppen ezért nincs idő hosszan beszéltetni a rászorulót, pedig az orvoslás esszenciája, ha a beteg elmondja részletesen a bajait, a panaszokból az orvos már ötven százalékban össze tudja rakni a diagnózist – véli Pólus Károly. A rövidre szabott panaszidő mellett csak céltudatos diagnosztikával lehet előre haladni.
A „tömegigény” abból is fakad, hogy az Országos Onkológiai Intézet rendelkezik azzal az adottsággal, amivel egy komplex daganatgyógyászatnak rendelkeznie kell, bár vidéken is vannak onkológiai centrumok. A legnagyobb bajnak azt tartja a sebész főorvos, hogy a betegek későn fordulnak a szakellátáshoz, a veszélyeztetettek többsége nem tartja fontosnak a rákszűrést. Például a szájüregi daganatos betegek az utolsó előtti – negyedik – stádiumban mennek az orvoshoz. Ilyenkor nehéz elérni, hogy tizenöt-húsz százalékos legyen az ötéves túlélés. Az időben észlelt daganatos betegeket viszont meg lehet gyógyítani. Addig, amíg a daganat nem haladja meg az egy centimétert, legyen az a szájüregben, gégében, garatban, nyelőcsőben, tüdőben, emlőben és sorolhatnám, száz százalékig meg lehet gyógyítani – hangsúlyozta a főorvos. A felvilágosításban óriási szerepe lehetne a médiának. Sajnos, például a szájüregi daganatos esetek száma tíz év alatt kétszáznegyven százalékkal nőtt. Pólus doktor szerint ennek oka elsősorban a nulla szájhigiéné, a fogmosás elmaradása, a mértéktelen alkoholfogyasztás és a dohányzás.
Az Országos Onkológiai Intézet nem rendelkezik kevesebb technikai háttérrel, szakemberrel, mint Zürich, München, Stockholm, Bécs vagy Párizs hasonló intézményei, kórházai – tartotta fontosnak megjegyezni a főorvos. Igaz, itt az orvosok átlag munkaideje napi tíz és fél óra, tehát a leterheltség igen nagy. Bár az úgynevezett egészségügyi reform nemigen érinti az intézetet, de határozott véleménye van erről az osztályvezető főorvosnak. Szerinte az egészségügy megújítása nem kötődhetne kormányzati ciklusokhoz. A jó megoldások mindig kerékbe törnek egy új kormányzat hatalomra jutásával. Nem hisz abban, hogy bizonyos orvosi szakterületeket privatizálni lehetne, mint azt jelenleg néhányan hirdetik. Így például a daganatgyógyászatot egyáltalán nem lehet magánosítani, hiszen ez nagyon drága terület, és rendkívül műszerigényes. Egy besugárzóegység 250-300 millió forintba kerül. Az intézet műszerparkja jelenleg 5-6 milliárd forintot ér. Melyik az a vállalkozó, aki ebből hasznot tudna vagy merne húzni? Tudomásul kell venni – szögezte le Pólus Károly –, hogy a daganatos betegségek elleni küzdelem állami feladat. Ezt a felelősséget nem lehet eladni, ez nem árucikk.
Abban az országban, ahol ötven évvel ezelőtt felborították a jól működő egészségügyi biztosítási és ellátási rendszert, nehéz most felelősséggel privatizálni. Mert milyen morált hozhat mindez magával? Ha valami jó a szocializmusból megmaradt, az éppen a több évszázados orvosi, gyógyítási etika, amit nem sikerült még az elmúlt évtizedekben teljesen szétrombolni. Ezzel az anyagias, személytelen privatizációs rendszerrel kétséges, hogy mindez megmarad. Bár József Attilát 1937-ben magánkórházban gyógyították, az Országos Onkológiai Intézet helyén, valamikori épületeiben, az úgynevezett Siesta Szanatóriumban, de a költőt betegként kezelték és nem haszontárgyként. Nem véletlenül írta egyik utolsó versét az orvoslásról éppen ebben a szanatóriumban: ,,Szurkálnak, óvnak, tudós orvosok, / írnak is nékem, én hát olvasok. / S dolgozom, imhol e papírhalom, / a működésben van a nyugalom.”



Tíz évvel rövidebb életkor. Az Országos Onkológiai Intézetben a nővérek átlagjövedelme bruttó nyolcvan- és százhúszezer forint. Az orvosok átlagfizetése százhúsz-százötvenezer forint körül mozog. Az állam a fizetésbe továbbra is bekalkulálja a paraszolvenciát. Ugyanakkor a magyar népesség öregszik, egyre kevésbé fizetőképes. Budapest lakosságának harmincnyolc százaléka a nyugdíjkor felett van. A felmérések szerint Magyarországon tíz évvel korábban halnak meg az emberek, mint Nyugat-Európában. Országos szinten az évi százhetvenezres halálozás egyharmada daganatos betegségek miatt következik be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.