A szeptembertől induló Otthon start hitelprogram rendelettervezete alapján a külföldi tb-jogviszonnyal rendelkező magyar állampolgárok is jogosultak lehetnek az akár 50 millió forintig igényelhető, 3 százalékos kamatú lakáshitelre az első lakóingatlanjuk vásárlására vagy építésére. A szabályozás részletei azonban több ponton is szigorúbbak lehetnek, mint a csok plusz esetében – írja a Money.hu.
A tervezet szerint tehát azok a magyar állampolgárok is igényelhetik az Otthon start kedvezményes hitelt, akik külföldi tb jogviszonnyal rendelkeznek – feltéve, hogy a munkavégzésük Magyarországon történik. Mindez a csok plusz társadalombiztosítási jogviszonyra vonatkozó jogosultsági feltételét is teljesíti, ugyanakkor a csok plusz keretében az is jogosult lehet, aki az igényléskor külföldön dolgozik, amennyiben vállalja, hogy 180 napon belül a magyar tb-törvény hatálya alá fog tartozni.
Mindez nem feltétlenül jelenti azonban azt, hogy Magyarországról kell a munkát végezni, a lényeg a magyar társadalombiztosítási törvény hatálya alá tartozás. Ilyen kitétel az Otthon start jogszabálytervezetében nincsen, vagyis csak magyarországi munkavégzéssel teljesíthető ez a jogosultsági feltétel.
A jelenlegi csok plusz szabályozás alapján az átalányadózással működő egyéni vállalkozók, illetve kisadózók vagy őstermelők esetén már egy év tb-jogviszony is elegendő a jogosultsághoz. Az Otthon start esetében ez a könnyítés szintén nem szerepel a tervezetben, de a végleges jogszabály még változhat – a társadalmi egyeztetés során beérkező szakmai javaslatok beépítése nem kizárt.
A bankok az eddigi gyakorlat alapján nyitottak a külföldi jövedelemmel rendelkezők lakásvásárlásának finanszírozására is, bár minden pénzintézet kicsit másképp kezeli a külföldi jövedelmet. Vannak azonban olyan alapfeltételek, melyeknek a külföldi jövedelmet igazoló személynek minden esetben meg kell felelnie:
- magyar állampolgárság,
- állandó magyarországi lakóhely,
- bankszámlára érkező jövedelem.
A legtöbb bank csak európai, jellemzően uniós országokból származó jövedelmet fogad el – de ezen belül is eltérő az elfogadható országok listája. Az OTP például már nemcsak az EU tagállamaiból, hanem az Egyesült Királyság, Svájc, Norvégia, Liechtenstein és Izland irányából érkező kereseteket is figyelembe veszi. Az MBH Bank ennél is szélesebb kört vizsgál, és minden MNB által jegyzett devizában érkező jövedelmet elfogadhatónak tekint.
A külföldi jövedelemmel rendelkező igénylők hitelbírálatánál a hazai pénzintézetek eltérő gyakorlatot alkalmaznak. Egyes bankok kockázatkezelési megfontolásból nem veszik figyelembe a teljes jövedelmet a hitelképesség megítélésekor. Előfordul, hogy a jövedelem csupán 70–90 százalékával számolnak a hitelbírálat során
– emelte ki Korponai Levente, a Money.hu vezetője.