A hegyek bosszúja

2004. 05. 10. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország éppen ünnepelt és emlékezett, Putyin elnök a mai kor legnagyobb kihívása, a nemzetközi terrorizmus elleni közös fellépésre szólított mindenkit, amikor a grozniji Dinamo stadion dísztribünje alatt robbant a gyilkos pokolgép. Az időzítés aligha véletlen, hiszen az oroszok számára talán a legszentebb pillanatban, a győzelem napján csapott le a sem érzéseket, sem életeket nem kímélő terror. A halál a hegyekből érkezett, s a cél kettős volt. Egyrészt bosszút állni Csecsenföld új erős emberén, az első háború után Moszkva oldalára állt egykori harcostárson, a tavaly ugyan sokak által bírált körülmények között, de a harcokban elcsigázott köztársaságban elsöprő többséggel elnökké választott Ahmed Kadirovon, másrészről önérzetében megsérteni az orosz népet.
Tucatnyi sikertelen merényletkísérlet után a halál most utolérte a Csecsenföldön egyébként nem túl népszerű, a kezében összpontosuló erő miatt azonban félelemmel vegyes tisztelet övezte exfőmuftit, mindez azonban aligha változtat a helyzeten. A hegyekbe és a szomszédos Grúzia senki földjére, a Pankiszi-szorosba szorult szeparatisták komoly katonai ellenállás kifejtésére képtelenek, egy harmadik háborúról pedig akkor is csak álmodozhatnának, ha a társadalom támogatná azt. A szakadárok két, egymással is vetélkedő vezéralakja közül Maszhadovnak mintegy tucatnyi, Baszajevnek pedig száznál alig több harcosa van. Maszhadov egyelőre a hegyekben bujkál, ahol éppen a napokban indult újabb nagyszabású akció elfogására. Feladták ellenben magukat környezetéből többen is, köztük Icskéria „védelmi minisztere” Magomed Hanbijev. Éppen a terrorizmus elleni nemzetközi összefogásnak köszönhetően egyre inkább elzáródnak a pénzcsapok is, s ez nagyobb csapás a hegyekben harcolókra, mint az, hogy a közelmúltban megölték az al-Kaida kihelyezett egységének tekinthető csecsenföldi arab osztag vezérét, al-Validot. Ami azonban még ennél is fontosabb, a csecsenek többsége annyi szenvedés után belefáradt a harcokba, s ha nehéz szívvel is, de lemondott a függetlenségről, pontosabban az élni akarás elnyomja szívében a szabadság iránti vágyat. Nem növeli a harci kedvet az sem, hogy a lakosság Baszajevéktől éppúgy szenved, mint a föderálisoktól vagy Kadirov magánhadseregétől.
Kadirov ugyan anélkül távozott az élők sorából, hogy győzött volna, a mostani merénylet sem nagyon változtat azonban a tényen, hogy szorul a hurok Maszhadovék körül. Átmenetileg ugyan kis levegőhöz juthatnak, hiszen kedvez nekik a megnövekedő politikai bizonytalanság. Moszkvának ugyanis nem lesz egyszerű Kadirovhoz hasonló erővel bíró helytartót találni. Emellett a „libanonizálódási” folyamatot erősíti az is, hogy Baszajevéknek a terroristaeszközök alkalmazásán kívül nem nagyon marad más választásuk. A hegyek bosszúja azonban így mindinkább önmaga ellen fordul, ez a magatartás eltaszítja a csecsenek ügyétől a terrorizmusra manapság különösen érzékeny civilizált világot, amit jól jelez, hogy immár a Maszhadov mellett sokáig teljes mellszélességgel kiálló amerikai külügyminisztérium legújabb, Csecsenföldet is érintő jelentése egyenlőségjelet tesz a szeparatisták és a terroristák közé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.