A kettéosztott sziget

Hiába sikerült mind a tíz, az Európai Unióhoz május elsejével csatlakozott országnak az összes tárgyalási fejezet végére több-kevesebb sikerrel pontot tennie, világossá vált, hogy a közösséghez tartozás számtalan előnyéhez fűzött remények jelentős része szertefoszlott. Cipruson például a geopolitikai kihívásokon túl a három évtizedes szétszakítottság orvoslását is a csatlakozás előtti pillanatoktól várták. A kihívásokról és a jövőben rejlő lehetőségekről kérdeztük George Chacallit, Ciprus budapesti nagykövetét.

Munkatársunktól
2004. 05. 20. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külső szemlélő számára úgy tűnik, Ciprusnak – már csak földrajzi okokból is – talán a biztonság kérdése volt a legfontosabb, amiért az európai uniós csatlakozás mellett döntött. Ön mit gondol, milyen változásokat hoz országa számára az uniós tagság?
– Ciprus számára egy négyszázötvenmilliós piac nyílt most meg, s ez reményeink szerint nagyban elősegíti majd további gazdasági fejlődésünket. Politikai szempontból pedig valóban nagyon fontos számunkra a biztonság kérdése, amelyben az európai uniós csatlakozás sokat segíthet.
– Áprilisban egy, talán még az uniós csatlakozásnál is fontosabb döntést hoztak a szigeten, hiszen a görög közösség nemet mondott az újraegyesítésére. Ciprus lakossága valóban magára az egyesítésre mondott nemet, vagy csupán az annak kereteit meghatározó ENSZ-tervre?
– A „nem” kizárólag az Annan-tervre vonatkozott, s semmiféleképpen sem a sziget újraegyesítésére. Mindezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy korábban mindig is a görög fél volt az, amelyik előrelépést akart elérni. A másik oldalon azonban gyakran egészen más szemlélettel találkoztunk, így végül a török–ciprusi fél negatív hozzáállása eredményezte azt, hogy az újraegyesítési tárgyalások kudarcot vallottak. Pedig az utolsó Annan-terv már egyértelműen olyan irányban változott, hogy törökországi – s még csak nem is a török ciprusi – érdekeket képviselte inkább azzal a céllal, hogy a sorozatos „nem” végül „igenre” változzon. Arra azonban nem gondoltak, hogy ezzel olyan komoly aggodalmakat kelthetnek a görög oldalon, hogy végül az ő „igenjük” változhat „nemre”. Ez azonban semmiféleképpen sem győzelem egyik félnek sem, így a tárgyalásokat folytatnunk kell.
– Sokan mondják, hogy a ciprusi kérdés már régen megoldódott volna nemzetközi beavatkozás nélkül.
– A ciprusi kérdés maga is egy harmadik ország beavatkozása miatt vált problémává, hiszen a török katonák megjelenése előtt mindig is békében éltek egymással a sziget lakosai.
– Az Egyesült Államok részéről éreztek-e valamilyen nyomásgyakorlást? Elvégre Washington számára stratégiai fontosságú Ankara stabilitása.
– Tény, hogy nagyon szoros kapcsolatok épültek ki Washington és Ankara között, azt azonban nem állíthatjuk, hogy ez negatívan befolyásolta volna a rendezési folyamatot. Ami az integrációs törekvéseket illeti, Törökországnak ugyanazt az utat kell bejárnia s ugyanazokat a feltételeket kell teljesítenie, mint a többi belépőnek, hiába van oly nagy stratégiai és gazdasági jelentősége. Nekünk tulajdonképpen érdekünk, hogy egy olyan Törökország csatlakozzon az EU-hoz, amely teljesíti a koppenhágai kritériumokat és elfogadja az európai elveket. Egy életképes, kiegyensúlyozott megoldás mindannyiunk közös érdeke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.