Az üldözésekre emlékeztek a Krímben

Székely Gergely
2004. 05. 20. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer ember részvételével tartott gyászgyűlésekkel emlékeztek meg a minap az Ukrajnához tartozó Krím-félsziget városaiban a tatárok erőszakos kitelepítésének 60. évfordulójáról. Az autonóm köztársaság fővárosában mintegy 30 ezren gyűltek össze, hogy fejet hajtsanak a deportálások áldozatai előtt, és felhívják a hatalom figyelmét a mintegy 260 ezer visszatelepülő súlyos problémáira. A követelések között fogalmazódott meg a krími tatárok autonómiája létrehozása is.
A krími tatárok abban bíznak, hogy már a közeljövőben nem május 18., az erőszakos kitelepítések kezdetének napja lesz számukra a legemlékezetesebb nap, hanem az, amelyiken visszakapják nemzetiségi jogaikat és nemzeti autonómiájukat, jelentette ki Musztafa Dzsemiljev a szimferopoli nagygyűlésen. A krími tatárok medzsliszének elnöke az ukrán hatalommal szembeni legfontosabb követelésként említette anyanyelvük hivatalossá tételét a Krímen, a tatárok részvételének a biztosítását a képviselői testületekben és a végrehajtó hatalmi szervekben, valamint az igazságszolgáltatásban. Dzsemiljev követelésként fogalmazta meg a földek igazságos szétosztását, hiszen eddig a helyi hatalom minden lehetőt elkövetett azért, hogy a visszatelepülő deportáltakat megfossza a földhöz való a joguktól. Nem hagyta szó nélkül azt sem, hogy az ukrán parlament a napokban mondott nemet arra a törvénytervezetre, amely a deportált személyek jogainak nemzetiség alapon történő visszaállítását emelte volna törvényerőre.
A hazaárulással megvádolt krími tatárok kitelepítését az NKVD hírhedt vezetőjének, Lavrentyij Berijának a javaslatára Sztálin rendelte el 1944. május 11-én és május 18-tól kezdődően három nap leforgása alatt több mint 188 ezer embert, főképpen asszonyokat, gyermekeket és öregeket zsúfoltak be a tehervagonokba, hogy Közép-Ázsiába szállítsák őket. Ezzel egy időben leszerelték a fronton harcoló krími tatárokat is, akiket kényszermunkára száműztek. Néhány hét elteltével hasonló sorsra jutottak az ugyancsak a Krímben élő örmények, bolgárok, görögök, törökök, kurdok és cigányok is. A háború alatt összesen 300 ezer embert, köztük 200 ezer krími tatárt telepítettek ki a félszigetről. Csaknem negyven százalékuk nem élte túl a megpróbáltatásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.