Bivalyok az összezsugorodott paradicsomban

Lőcsei Gabriella
2004. 05. 04. 17:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jámbor állat a bivaly, / s mi tagadás, lusta, / de, ha kell, a hegyet is/ helyéből elhúzza.” Kányádi Sándor így örökítette meg egyik versében a bos bubalus domesticust, a házi bivalyt, azt az őshonos állatot, amely egyes vélekedések szerint a honfoglaló magyarokkal került a Kárpát-medence természetföldrajzi területére, mások szerint már a VI. században, a korai avar korban itt élt. Mára azonban szinte teljesen eltűntek a magyarországi kis- és nagygazdaságokból, génjeik megőrzése és szaporításuk – akár a többi kiveszőfélben levő állatfajtának – természetvédelmi feladat. Már a 90-es évek elején felismerték ezt a dunántúli környezetvédelmi szakemberek, és a Kis-Balaton térségében – hol a XIX. században a térség egykori urai, a Festeticsek is tartottak bivalyokat – rezervátumot alakítottak ki számukra. A kápolnapusztai létesítményen, amelynek fenntartói és működtetői jelenleg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai, kétszáz állat látható a maga természetes környezetében. Ötvenhat egyéves borjú (nemrégiben választották el őket az anyjuktól, sírásuk messzire hangzik a vidéken), harminc kétesztendős üszőborjú (a bikaborjakat már elvitték közülük, tinó lesz belőlük, a tinóból meg, ha „kitanulja” az igavonó állatok iskoláját, ahogyan a közmondás is tartja: ökör), 114 tehén és két, a csordától is, de egymástól is kettős karámmal elválasztott tenyészbika. A természetvédelmi – génmegőrzési – feladatokon túl azt is vállalták a nemzeti park munkatársai, hogy olyan ökológiai bemutatóhellyé alakítják a kápolnapusztai rezervátumot, amely a hatalmas, fekete állatok mellett a vidék jellegzetes növény- és állatvilágát is képes megjeleníteni a látogatók számára. Vállalásukból – a Széchenyi-tervpályázat 61 milliós támogatásának köszönhetően – mostanra valóság lett, a bemutatóhelyet, hol nemcsak a 600-700 kilogrammos bivalyok figyelhetők meg, és nem is csupán kelet-közép-európai történetük tanulmányozható, hanem a vidék megannyi más természeti jellegzetessége is, ma adják át – ünnepélyes keretek közt – az érdeklődő nagyközönségnek. Érdeklődők pedig szép számmal akadnak, és nem is csak magyarok.
Ottjártamkor éppen osztrák biológusok ismerkedtek a kápolnapusztai rezervátummal, hol sok régi fotográfiával külön kiállítás szemlélteti, mi mindenre használták a bivalyokat a történelmi Magyarország területén, egészen a modernizációnak nevezett haszonelvűség kezdetéig. Föltehetően a Kis-Balaton élővilága csalogatta át a határon a szomszédokat. S mivel a Kis-Balaton bemutatóhelyei szinte karnyújtásnyira vannak Kápolnapusztától, bekukkantottak a bivalyok lakhelyére is. (Itt is van madárház, kilátó, földbe vájt fészkében élő gyurgyalag, sőt denevérszállás is, ahonnan egy kihelyezett kamera segítségével folyamatos élő, egyenes adást közvetítenek, ki-ki megtekintheti a központi épületben, csakúgy, mint a bivalyok iszapfürdőjéről, dagonyázásáról adott „tudósításokat”.)
Nem tudom, hogy a külföldi látogatóknak milyen gyermekkori emlékek jutnak az eszükbe, amikor e vidéket járják, de azt igen, hogy nekünk, magyaroknak, ötvenen innen és túl Fekete István írásait idézi fel e táj. A berekre gondolunk, Tüskevárra s az öreg Matulára, kinek a csőszkunyhóját „rekonstruáltatta” is a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága, a Fekete István-emlékház közelében. Az irodalmi (meg a filmes) alapok tehát szinte mindnyájunkban megvannak ahhoz, hogy a maga valójában meg akarjuk ismerni azt az „összezsugorított paradicsomot”, amelyet óriási erőfeszítések árán is csak részben és engedményekkel sikerült újratelepíteni a szakembereknek. Mi végre? Hogy a kétszáz esztendő óta, rövidlátó percemberkék által folyamatosan megsértett és megbontott természeti rend, ha teljes egészében nem is, de bizonyos elemeiben helyreálljon. Hogy a mai és a holnapi kisgyermekek is megismerhessék a vidrát és a levelibékát, a vörösgémet és a bölömbikát, a gébicset, a fehér gólyát meg a feketét… A bivalyrezervátumhoz tartozó, kicsinyke múzeumban – kitömött formában – közvetlen közelről lehet szemügyre venni őket. (Tudomásom szerint nincs még ilyen múzeum az országban, mint a kápolnapusztai, itt felszólítják a látogatót, hogy nyissa ki a tárlókat, ha több ismeretre akar szert tenni.) Nemzeti büszkeségünknek, a Balatonnak a vízvédelme érdekében mesterségesen „újjáláposított” Kis-Balatont szerencsére megint felfedezték a vízrendezésnek nevezett lecsapolási munkálatok miatt a térségből messzire – olykor a kipusztulásig – űzött állatok. Aki szakember felügyelete mellett eljut a Kányavári-sziget hídjáig (fokozott védettsége miatt a ritka természeti értékekkel rendelkező Kis-Balaton szabadon nem látogatható), meggyőződhet róla, hogy „visszahonosodott” a kócsag, a bakcsó, a nádi rigó. Ahogyan az ember is visszatér a szülőföldjére, ha érzi, hogy vége a viszontagságos időknek, ezután kedvező feltételek fogadják. Aminthogy a korszerűség jelszavával elkövetett pusztítások miatt csaknem kiveszett bivalyok is megérdemlik a figyelmünket. És nem is csak azért, mert Kányádi Sándoron kívül más költő, például a nyugatos Nagy Zoltán is megénekelte „ős szelídségüket”, „haragos szépségüket”, hanem mert munkájuk és tenyésztésük a sok évszázados történelmi múlt része.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.