Bár a kormányzat nagy reményeket fűzött ahhoz, hogy az Európai Unióba lépésünkkel együtt fellendül a külföldi működő tőke beáramlása hazánkba, a gazdaságkutatók kétlik ezt. Mint korábban megírtuk, a kormány év elején még gazdasági stratégiájának egyik legfontosabb pilléreként beszélt a beruházásösztönzésről. Ám a forint sáveltolása, az államháztartási hiány, a rossz kormányzati kommunikáció, s az ezekből adódó bizonytalanság jelentősen visszavetette a hazánkba érkező működőtőke-befektetéseket.
Magyarország megítélését tovább rontották azok a tanulmányok, amelyek hazánkat az igen korrupt országok közé sorolták. Bár a kormányzat még mindig stratégiai fontosságú tartja a beruházásösztönzést, 647 millió forintot von el – működési költségének majd a felét – a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.-tól, miközben a környező országok komoly fejlesztéseket visznek végbe ezen a területen. Az Economist Intelligence Unit (EIU) londoni gazdaságkutató intézet szerint – cáfolva a kormányzati várakozásokat –, ráadásul az EU-bővítés nem fog fellendülést hozni az új tagállamokba áramló külföldi működő tőke terén.
A jelentés szerzői szerint a csatlakozó országok „a belépés után sem dőlhetnek hátra, várva az EU-tagsággal járó előnyöket, hanem nagyon keményen meg kell dolgozniuk azért, hogy továbbra is vonzó célpontnak tűnjenek a befektetők szemében” – olvasható a Magyar Távirati Iroda tudósításában.
A magyar kormánynak is komolyan kellene foglalkoznia, hogy megőrizzük – a már most megtépázott – befektetési vonzóképességünket, üzleti környezetünk javításával és versenyképességünk megőrzésével. A zuhanást nem csak a privatizációs bevételek elapadása magyarázza; a zöldmezős beruházások is megtorpantak – áll a jelentésben, amely szerint a jelenség a beruházási aktivitás tartós földrajzi átrendeződésének előjele is lehet.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó