Semmi közöm hozzá. Nem vagyok gyilkos. Adják meg a jogaimat. Engem felmentettek az emberölés vádja alól – motyogta maga elé a halálos ítélet végrehajtásához kialakított fülkében hordágyra szíjazott Kelsey Patterson, miközben a Texas állambeli Huntsville-ben beadták neki a halálos méreginjekciót – helyi idő szerint – kedden este. A következő percben az egyik őr a paranoiában és skizofréniában szenvedő elítélt fölé hajolt, hogy megkérdezze, akar-e mondani valamit az utolsó szó jogán. – Miféle utolsó szó jogán? Nem vagyok bűnös a gyilkosságok elkövetésében – válaszolta ingerülten Patterson, majd a halálos méreg lassan hatni kezdett, és hamarosan végleg elhallgatott.
Az ötvenéves férfit egy 12 évvel ezelőtt elkövetett kettős gyilkosság miatt ítélték halálra. Patterson kegyelmi kérvényét korábban elfogadta a kegyelmi bizottság; a testület 5:1 arányban meghozott ajánlása szerint az ítélet végrehajtását fel kellett volna függeszteni, ám a javaslatot Rick Perry texasi kormányzó egy órával a kivégzés előtt elutasította.
A paranoiával és skizofréniával kezelt férfi kivégzése nagy vihart kavart az amerikai közéletben, az elmebetegek halálbüntetését ugyanis két éve megtiltotta Egyesült Államok legfelső bírósága. Ennek ellenére Texasban legalább három elmebeteget végeztek ki 2002 óta – írta a CNN. Az államban egyszer már eltörölték a halálbüntetést, amelyet 1982 óta újból alkalmaznak. Pattersoné volt az első eset, amikor a kegyelmi bizottság a halálbüntetés megváltoztatását javasolta.
Kemény kézzel. Rick Perry texasi kormányzó 2000-ben lépett hivatalba, azóta egyetlen halálraítéltnek kegyelmezett meg, ám az ő ügyében napokkal, nem pedig egy órával a kivégzés előtt született döntés. Hat éve, négy nappal azelőtt, hogy a sorozatgyilkos Henry Lee Lucast kivégezték volna, az akkori kormányzó, bizonyos George W. Bush aláírta a férfi kegyelmi kérvényét. Bush Texas első embereként eltöltött hat éve alatt egyedül Lucasnak kegyelmezett meg, miközben 152 halálos ítéletet hajtottak végre az államban. (G. B.)