Megerősítette a kormány tegnapi ülésén Demszky Gábor és Medgyessy Péter három megállapodását – mondta el a kabinet tegnapi ülése után Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A kabinet törvényjavaslatot nyújt be az Országgyűlésnek annak érdekében, hogy a 4-es metró a Keleti pályaudvar helyett a Bosnyák térig épüljön meg. Ezzel viszont az eredeti 2008-as határidő 2010-re tolódik ki.
A másik két üggyel kapcsolatban Demszky Gábor budapesti főpolgármester elmondta: történelmi jelentőségű fordulat, áttörés az, hogy január 1-jétől a városok és a falvak meg fogják kapni azt, ami nekik jár. A tömegközlekedés fejlesztését a jövőben a tervek szerint egyharmad részben az utazóközönség, a további egyharmad-egyharmad részben pedig az állam, illetve az önkormányzat állja. Lapunk kérdésére, miszerint mekkora normatív támogatásra számíthatnak jövőre az önkormányzatok, sem a kormányszóvivő, sem a főpolgármester nem tudott válaszolni, mondván, hogy ezt a kérdést a pénzügyminiszternek kell címezni. A harmadik megállapodás szerint jövő év január 1-jétől az önkormányzatok útfelújításához ugyanakkora öszszegben járul hozzá a kormány, mint erre a települések költenek.
Ingatlanok önkormányzatok részére történő átadásáról is döntött tegnap a kormány. Gál J. kifejtette: 44 önkormányzat részére 1,8 milliárd forint értékben engednek át vagyont.
A PSZÁF főigazgatójává nevezte ki Marsi Erikát tegnap a kormány – jelentette be a szóvivő. Emlékezetes, hogy a kormányfő eredetileg Mátrai Miklóst, majd Balázs Ágnest, a gazdasági tárca helyettes államtitkárát kívánta kinevezni a posztra, ám ők tudomásunk szerint a várható leépítés miatt nem vállalták el a megbízatást.
Tegnap a szóvivő bejelentette azt is: Mádl Ferenc köztársasági elnöknél pedig kezdeményezik, hogy Vitray Tamást nevezze ki a Nemzeti Sporttanács elnökének. Ez a testület a kormány mellett tevékenykedik majd tanácsadóként.
A miniszterelnök nem lát okot Bárándy Péter igazságügy-miniszter leváltására – fejtette ki Gál J. Zoltán lapunknak arra a kérdésére, hogy az elmúlt napok sorozatos alkotmánybírósági döntéseivel kapcsolatban tervezik-e személyi konzekvencia levonását.
Pokorni: olcsó kampányfogás. A parlament tavaly nyáron szinte egyhangúlag döntött arról, hogy 13 állomása lesz a 4-es metrónak, így a kormány bejelentése nem tekinthető másnak, mint „olcsó kampányhúzásnak” – mondta Pokorni Zoltán a kormányszóvivői tájékoztatóra reagálva. A Fidesz alelnöke ugyanakkor örömét fejezte ki a kormány azon döntésével kapcsolatban, amely szerint a szegedi, kaposvári és nyíregyházi egyetemi beruházásokat mégis költségvetési forrásból fejezik be. – Győzött a józan ész, győzött a Fidesz álláspontja – jelentette ki. Mint emlékeztetett, az oktatási tárca május 13-án írta alá a három egyetemmel azt a megállapodást, amely 5,5 milliárd forintot kívánt a 2006–2010 közötti kormányzati ciklusra áthárítani.
Marsi Erika a pénzmosásról. Tavaly novemberben egy konferencián előadóként felszólalt Marsi Erika is. A HVB Bank volt főosztályvezetője szerint a már a Medgyessy-kabinet által elfogadott pénzmosás elleni törvény előírásainak betartása nehézséget okoz. Úgy vélekedett, hogy a jogszabályban foglaltak inkább a korrekt ügyfelek életét nehezítik meg. (MN)