Szörnyű, hogy milyen átadási és polci árak alakultak ki a piacon – jelentette ki Kis Pál István, a Tej Terméktanács elnöke, A magyar tejágazat az unió tükrében című konferencián. Hozzátette: a tejtermékek piaci árai az unióba lépésünket követően 20-30 százalékkal zuhantak, így sok esetben még az anyagköltség sem tükröződik benne. Az okokat tekintve elmondta: az import miatt nagy a félelem a piacon; az áruházláncok polcain rengeteg úgynevezett technikai termék (műtejtermék) jelent meg. Jelentősen emelkedett az import az utóbbi három hónapban, egyes tejipari termékeknél ez tízszeresére nőtt. Rosszul feltételezte a minisztérium, hogy a cseh, szlovák és lengyel piac nem rendelkezik elegendő tejtöbblet-kapacitással. Rövid távon e három ország csak a többletermelésével fedezni tudja az egész magyarországi tejfogyasztást, ugyanakkor a termelők, ellentétben a nagy áruházláncokkal, nem vették komolyan a beszerzési lehetőséget. Ez természetesen hosszú távon változni fog, ezért jelenleg az a kérdés, hogy ki tudja túlélni ezt a két-három évet.
Kis Pál szerint a termelők fele hosszabb távon nem fogja bírni ezt a versenyt. Mint mondta, a hazai fogyasztók folyamatos „áragymosáson” mennek keresztül, nincs önvédelmi reflexük, így árorientáltak, s ezért a minőség másodlagos. Kifejtette: csatlakozásunk óta számos üzletláncban megjelentek a bóvlitermékek is. Elsősorban műkészítményeket tartalmazó joghurtok, növényi alapanyagokat nem tartalmazó termékekről, műsajtokról van szó, amelyek az alapanyagok miatt olcsóbbak, viszont semmilyen kapcsolatban nincsenek a tejjel.
Az uniós csatlakozás óta a szlovák tejtermelők nehezen találnak felvásárlót – írta a Hospodarske noviny című napilap pénteken. Jelenleg az ország hat legnagyobb tejfeldolgozója a Szlovákiában termelt tej hetven százalékát veszi át. Egymilliárd liter tej, a termelés ötöde azonban felesleg, amelyet nem lehet a hazai piacon eladni – jelentette ki az MTI jelentése szerint Karol Herian, a szlovák tejtermelők országos bizottságának elnöke.

Több milliárd forint marad az emberek zsebében a bankszámladíj-moratóriumnak köszönhetően