Tudja a pedagógusok túlnyomó többsége, hogy az előző két évben mit tett a kormány anyagi helyzetük javításáért, társadalmi megbecsültségükért – állította az oktatási tárca a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) mai demonstrációjával kapcsolatban. A pedagógusok a kormányváltás óta keresnek többet a nemzetgazdasági átlagfizetésnél, és hamis az az állítás, hogy a béremelést felemészti az infláció – hangsúlyozták a minisztériumban. A tárca úgy véli, nem érthetetlen, hogy a PDSZ éppen a választási kampány idején tüntet.
– A demonstráció kifejezetten mentes a pártpolitikától, célja, hogy a kormány jogi és pénzügyi garanciákkal, azonnal intézkedjen a bérek értékének megőrzéséről – hangsúlyozta lapunknak Kerpen Gábor. A PDSZ elnöke elmondta: a KSH adatai egyértelműen bizonyítják, hogy ha a kormány nem intézkedik, az idén ötszázalékos reálbércsökkenés következik be. Mivel 2002 óta nem volt béremelés a szférában – jegyezte meg –, év végére összesen tizenkét százalékkal érhet kevesebbet a közalkalmazottak bére. A demonstrációt a Keresztény Pedagógusok Szakszervezete, a Keresztény Pedagógusok Társasága, az egészségügyben dolgozók és a Liga Szakszervezetek is támogatja.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) nem tartja meg június 3-ra tervezett demonstrációját, mivel az oktatási tárca tegnap elfogadta a hallgatók követeléseit. – Vállaltuk, hogy szeptember 30-ig befagyasztjuk a kollégiumi díjakat. Addig remélhetőleg egy, a diákokkal közösen felállítandó bizottság kidolgozza a minden félnek elfogadható feltételeket – tájékoztatta lapunkat Szabados Tamás, a tárca politikai államtitkára. – A választmány többsége úgy döntött, egyelőre tárgyalunk, a tüntetés tehát „talonban” marad – közölte Barthel-Rúzsa Zsolt. A HÖOK elnöke jelentős eredményként értékelte, hogy egyetértési jogot értek el a kormányrendelet megalkotásával kapcsolatban. Emlékezetes: a szaktárca eredeti tervei szerint szeptembertől akár kétszeresére emelkedhettek volna a kollégiumi díjak.

Ennyibe kerül a Velencei-tó az idén