Ellenzéki győzelem

Az exit poll eredményei szerint az ellenzék jelöltjei nyerték a romániai helyhatósági választások legfontosabb presztízscsatáit. Kolozsváron az egyik közvélemény-kutató szerint 11, a másik szerint 17 százalékkal nyert Emil Boc, az ellenzék jelöltje.

Gazda Árpád
2004. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Gazda Árpád
Ioan Rus aki a belügyminiszterségről egy héttel ezelőtt mondott le annak ellenére szenvedett vereséget, hogy nemcsak a Romániai Magyar Demokrata Szövetség támogatását bírta, a hét végén a választás második köréből kimaradt Gheorhge Funar is burkoltan feléje irányította támogatóit. A szélsőségességéről híres egykori polgármester közvetlenül az első forduló után még azt hangoztatta: csakis azt a jelöltet támogatja, aki nem paktált le a magyarokkal. Az exit poll felmérések Bukarestben is jelentős ellenzéki győzelmet jeleznek. A főváros hat kerülete közül ötben mérték össze erejüket az ellenzék és a kormánypárt jelöltjei. Négyben a közvélemény-kutatók szerint biztos az ellenzék győzelme, egyben a hibahatáron belüli az eredmény. Azok közül a nagyvárosok közül, ahol exit poll készült csak Iasiban és Craiován örvendhet a kormánypárti jelölt. Adrian Nãstase miniszterelnök, a kormánypárt elnöke a demokrácia megszilárdulása jeleként értékelte, hogy zökkenőmentesen, és különösebb visszaélésektől mentesen zárultak a választások.
A választásokat a helyszínen az Európai Néppárt (EPP) vizsgálóbizottsága is figyelemmel követte. Az Orbán Viktor vezette bizottság Romániába látogatott delegációjának a vezetője Ilkka Suominen finn képviselő egy kolozsvári sajtótájékoztatón kijelentette, javaslatot tesznek arra, hogy Románia folyamatos megfigyelés alatt maradjon a késő őszi parlamenti választásokig. Suominen elmondta, csak később fogalmazzák meg végső következtetéseiket, de a romániai helyhatósági választások néhány visszásságára máris felfigyeltek. Kijelentette, a jelentésben tekintettel lesznek arra, hogy a választási törvény nem korlátozhatja az alapvető emberi és kisebbségi jogokat. Németh Zsolt, a bizottság titkára elmondta, félreértésen alapult, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) úgy értelmezte, képviselői is részt vehetnek a bizottságban. A vizsgálóbizottságot azt követően hozta létre az EPP, hogy a román hatóságok meglehetősen vitatható módon akadályozták meg az RMDSZ ellenzékeként jelentkező Magyar Polgári Szövetség választási részvételét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.