Alig száradt meg a tinta Kovács László azon nyilatkozatán, hogy nem indul újra a pártelnöki posztért, máris megkezdődtek a színfalak mögötti egyeztetések az MSZP-ben. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter tegnap az origónak elmondta: ő Hiller Istvánt, az MSZP alelnökét, kultuszminisztert tartaná legalkalmasabbnak a posztra. Juhászt egyébként szintén esélyesnek tartották a párt vezetésére, nyilatkozata tehát azt jelenti, hogy nem kíván indulni.
Juhász és Hiller egyébként valóban „egy csapatban” játszanak. Lapunkat úgy tájékoztatták: abból a körből kerülnek ki, akiket Medgyessy Péter szívesen látna a párt élén, ugyanis a kormányfő semmiféleképpen nem szeretne erős embert az MSZP vezető posztján. Viszont már Kovácsot is azért bírálták a leggyakrabban, mert nem képviselte elég markánsan a párt érdekeit a kabinetben.
Az esélyesek között emlegetett Kiss Péter kancelláriaminiszternek erős bázisa van a párton belül, hiszen ő a vezetője az MSZP Baloldali Tömörülés Platformjának. Lassan másfél éve kancelláriaminiszter, azaz Medgyessy helyettese a kormányban. Esélyesként tartják még számon Szili Katalin házelnököt, és a „sötét lovat”, Gyurcsány Ferenc sportminisztert.
Mivel októberben teljes tisztújító kongresszus lesz, ezért addig le kell zajlania az esetleges személycseréknek helyi és a megyei szinteken is. A Népszabadság úgy tudja: az EP-választáson az átlagnál roszszabbul szereplő megyék vezetőinek inog a székük. A lap nem sorolja a rosszul szereplők közé Győr– Moson–Sopront, amelynek Gyurcsány az elnöke, és ahol az MSZP számára az egyik legrosszabb eredmény született.
A hírek szerint Tóbiás József pártigazgató, kampányfőnök felajánlotta a lemondását a keddi elnökségi ülésen, ám azt nem fogadták el. A miniszterelnök – aki korábban azt hangoztatta, hogy a politikai centruma nem a pártban, hanem a kormányban van – nem kért a felelősségből, mondván: az önkormányzati választások sikerét sem a kabinet tevékenységének tudták be. Jövő héten tart tisztújítást az MSZP parlamenti frakciója is. Ott várhatóan továbbra is bizalmat kap a jelenlegi vezetés.
Magyar Péterék agrártanácsadója butának és irigynek tartja a magyar gazdákat
