Egy sportautó rohant bele a felvételre jelentkező tömegbe, s a gépkocsiban elhelyezett robbanószerkezetek a toborzóközpont kapuja előtt robbantak fel. A gépjármű zsúfolásig meg volt rakva tüzérségi lövedékekkel – mondta egy rendőr, aki szemtanúja volt a merényletnek. Hozzátette: olyan erejű volt a robbanás, hogy a merénylő vezette gépkocsiból csak a motorblokk és a sebességváltó háza maradt egyben. Szavai szerint amerikaiak nem tartózkodtak a közelben, egyértelműen a hadseregbe való felvételre jelentkező irakiak ellen irányult a merénylet.
A robbanás után csonkult holttestek hevertek szanaszét az épület előtti négysávos úton. Vérfoltok, üvegcserepek, fémdarabok és mindenféle törmelékdarabok borították el az úttestet. A mentőknek nehéz dolguk volt az általános zűrzavar és rémület közepette, amint ellátni, illetve elszállítani igyekeztek a sérülteket.
A megszálló erők illetékesei néhány órával a támadás után úgy vélték, Abu Muszab az-Zarkávit, az al-Kaida feltételezett műveleti parancsnokát terheli a felelősség a merényletért. Miközben Kofi Annan, az ENSZ főtitkára kizárta, hogy a világszervezet visszatér az erőszak sújtotta Irakba, ismét a Pentagon tekintélyére nézve kellemetlen hírek láttak napvilágot: kiderült ugyanis, hogy személyesen Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter rendelte el az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) kérésére az iraki felkelés egyik vezetőjének titkos fogva tartását. A Pentagon szóvivője újságíróknak elmondta: tavaly októberben George Tenet, a CIA – azóta lemondott – vezetője kérte, hogy a foglyot, az Anszár al-Iszlám kurd terrorista szervezet feltételezett műveleti vezetőjét titokban őrizzék, hogy a Vöröskereszt nemzetközi bizottsága ne igényelje a fogoly meglátogatásának lehetőségét.
A The New York Times című napilap a Pentagon és a hírszerzés magas rangú tisztségviselőire hivatkozva előzőleg arról írt, hogy az amerikai hadsereg feltehetőleg több, de legalább egy iraki foglyát nem vette nyilvántartásba.
Powell megvédi Busht. Huszonhét amerikai vezető adott hangot George W. Bush elnököt bíráló nézetének egy közösen aláírt közleményben. „George Bush rosszul megtervezett iraki háborúba vezette az Egyesült Államokat, amely gyengítette az ország biztonságát” – állt a kiadványban. A benne foglaltakra reagálva Colin Powell külügyminiszter úgy reagált, hogy „ez egy politikai nyilatkozat… ez az ő véleményük, én ezzel nem értek egyet”. A külügyminiszter szerint a közlemény célja nem más, mint hogy megakadályozza Bush elnök novemberi újraválasztását. (MTI)