„A legpogányabb vadállat feni fogait”

Amikor a Vajdaságban éppen csillapítani kellene a szerb nemzeti türelmetlenséget, Újvidéken gyűlölettől izzó, fasiszta kiadványt mutattak be, amely még a faji tisztaság hiányát is felrója a magyaroknak. Nem a vajdaságiaknak, hanem az egész nemzetnek. A rasszizmusnak, a fajelméletnek egy kifordított példája a könyv, amely nem saját népének „árjaságát” dicsőíti – ez alkalommal ezt csak közvetve teszi –, hanem egy másik nemzetet vet meg, mert vér szerint nem tiszta faj, s kultúrájában sem az.

Sebestyén Imre
2004. 07. 27. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két írás nem most született, ám felmerül a kérdés, miért kellett éppen napjainkban, és éppen Újvidéken újra kiadni és politikai manifesztációval felérő könyvbemutatót tartani. Éppen azokban a napokban, amikor a szerb miniszterelnök a vajdasági magyarság képviselőivel tárgyalt és a nacionalista atrocitások megfékezését ígérte, és éppen abban a városban, ahol azokban a napokban írták ki öles betűkkel, hogy a magyarokat mély gödör várja.
Történik mindez Európában a XXI. században.
Mi a cél egy ilyen kiadvánnyal és egy ugyancsak ellentmondásos könyvbemutatóval? Ha csak beleolvasunk a könyvbe, erre a kérdésre tüstént választ is kapunk. Akárhogy is forgatjuk, a cél nem lehet más, mint az uszítás, gyűlöletkeltés, amit egyébiránt a szerbiai törvények is büntetnek. Ha jogállam lenne. De az uszítással mi a cél? És miért nem fékezik meg? Az alábbiakban Tomán László újvidéki szerkesztőnek, publicistának az újvidéki Magyar Szóban megjelent terjedelmes írása alapján adunk betekintést az Igazság a magyarokról című kiadványba, amelyet egy bizonyos Lazar Sztipics szabadkai publicista írt, s amely először 1929-ben jelent meg, most adta ki újra a Dobrica knjiga kiadó.
Nincs tiszta magyar faj, szögezi le a szerző. A mostani magyar nép mesterségesen keletkezett, a Magyarország területén élő többi nép véréből és értékeiből. A magyarok a szlávok által léptek a kulturált népek sorába, folytatja a szerző, s a könyvbemutató hangulata olyan, mint amilyet a hetven-nyolcvan évvel ezelőtti rasszista gondolatok árasztanak. Pavel Domonji volt vajdasági kisebbségi titkár a könyvbemutatón a szlovákok mostani magyarországi elnyomásáról szólt, akiknek „nem könnyű az életük, akárcsak a többi nem magyarnak”.
„Nem lehet tudni, hogyan beszéltek a magyarok, amikor azokra a tájakra érkeztek, ahol most vannak” – állítja Sztipics, s sorolja: „A mai magyar nyelv legnagyobbrészt a szláv nyelvből származik. A magyarok között a kereszténységet szláv szerzetesek terjesztették. A magyarok nemcsak a nyelvet, hanem a kultúrát is a szlávoktól és más népektől sajátították el. Minden forrás azt mondja, hogy a magyarok mindazt, ami kultúrát jelent, főleg a szlávoktól kapták, később a németektől.” Mindebből pedig megállapítja, hogy „a magyar kultúrának nincs faji ereje és tartalma”.
„Magyarország sohasem volt magyar nemzeti állam, mert a magyarok mindig kisebbségben voltak. Nem volt, de nem is lehetett ezeréves magyar nemzeti folytonosság” – olvasható a kiadványban. „A magyarok kötelessége, hogy megelégedjenek azzal, amit eddig kaptak, illetve sikerült eltulajdonítaniuk más népektől” – írja a szerző, s végül leszögezi: „az, amit ma magyarnak neveznek, szláv is, germán is, román is, csak nem magyar. Fújjátok szét a szóáradatot, húzzátok félre a trikolórokat, s meglátjátok, ennek a zenebonának a méhében a legpogányabb vadállat feni fogait: a tulajdonos önzése. Ennek a könyvnek az az ambíciója, hogy utat mutasson e vadállat felé.”
A könyvben szereplő másik írás Fedor Nikics tollából származik, címe: A magyar imperializmus, s szintén 1929-ben látott először napvilágot. A szerző pontokba foglalva bizonyítja, hogy örökké lehetetlen lesz a Vajdaság egy részének visszacsatolása. A trianoni békeszerződéssel a Vajdaság felszabadult, mert – mint Nikics írja – „az úgynevezett ezeréves Magyarország csaláson, hazugságon, igazságtalanságon, erőszakos, bűnös elnemzetietlenítésen alapult, főleg a szerbekén és szlovákokén. (…) A Vajdaság nemzeti összetétele alapján mindig is a miénk (a szerbeké) volt és most még inkább az. (…) Erre és az ilyen etnikai összetételű Vajdaságra a magyaroknak soha nem volt joguk” – üzenik Fedor Nikics írásával a jelenkori kiadók a mának, nem tudni, kinek és miért.
Tomán László írásában – tartózkodva a kommentálástól, mert úgy véli, hogy az idézetek mindennél többet mondanak – csak anynyit jegyez meg, nem véletlen, hogy a Dobrica knjiga kiadó megjelentette – és éppen most jelentette meg – a könyvet, hozzáteszi azonban, hogy ismeretesek más magyar vonatkozású hasonló kiadványok is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.