A szerzetes és a szikla

F O L Y Ó I R A T

Kákonyi Péter
2004. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mariazell és Magyarország – Egy zarándokhely emlékezete címmel közli az Európai Utas legújabb száma Kerny Terézia tanulmányát. Az írás, amely a Budapesti Történeti Múzeum, közkeletű nevén a kiscelli múzeum Mariazellt bemutató, szeptember 12-ig nyitva tartó kiállítása kapcsán született, ismerteti a kegyhely történetét, és kitér Mariazell hazai filiációira is.
„A stájerországi Mariazell kegyhelyének megalapítását a legenda… egy bizonyos Magnusnak tulajdonítja, aki nagy tömegeket vonzó térítő útjai során 1157. december 21-én elvetődött a mai Mariazell környékére, ahol egy legördülő szikla teljesen elzárta az útját. Mivel már besötétedett, meg sem kísérelte az átkelést, hanem nyugovóra tért, és a Szűzanya iránti különleges tiszteletből állandóan magával vitt fából készült Szűz Mária-szobrát egy sziklára helyezte. Ekkor a szikla ketté vált, s szabaddá vált az útja…” – eleveníti fel a szerző a kegyhely keletkezésének legendáját. Magnus, a bencés szerzetes hamarosan egy fakápolnát (cellát) építtetett a csoda színhelyén, ahol csodás gyógyulások történtek. Később, a XIII. században templom épült itt, és 1346-ban VI. Kelemen pápa búcsújáró hellyé nyilvánította Mariazellt.
„A XVII–XVIII. század a mariazelli búcsújárás virágkora…, együvé hozta és közös lelki élményben részesítette a különféle társadalmi és etnikai csoportokat” – említi a szerző, majd ismerteti a helybeli Mária-tisztelet két legfontosabb kegytárgyát, a kegyszobrot és az ún. „kincstári kegyképet”, amely az Anjouk udvarából kerülhetett Mariazellbe.
Végezetül Kerny Terézia bemutatja a kegyhely két legfontosabb magyarországi filiációját, Celldömölköt, amelyet Koptik Odó bencés szerzetes alapított 1739-ben, valamint a Zichy László adományozta kincsekből 1724-ben az óbudai szőlőhegyen épült kápolnát, amelyet a gróf özvegye, Bercsényi Zsuzsanna a „rabváltó trinitáriusok” rendjének gondjaira bízott. 1745 és 1758 között a rend emeltette a kiscelli templomot és kolostort.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.