Adóvita a németekkel

Németország öt másik tagállammal együtt az uniós költségvetési befizetéseket a GDP egy százalékára kívánja leszorítani – hangsúlyozta a hazánkban tartózkodó német pénzügyminiszter. Hans Eichel szerint mielőbb harmonizálni kell a nyereségadókat az Európai Unión belül, Draskovics Tibor szerint ugyanakkor nem lehet megszüntetni a versenyt a vállalati adózásban.

2004. 07. 31. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adók harmonizálása, ezzel együtt a vállalati adóalap szélesítése szükséges az Európai Unión (EU) belül, mert nem lehet 25, majd később 29 féle vállalati nyereségadókulcsot alkalmazni a tagországok között – jelentette ki tegnap Hans Eichel német pénzügyminiszter a tárgyalásait befejező budapesti tájékoztatóján. Hozzátette: ahogy az áfa esetében 15 százalékos minimális és 25 százalékos maximális kulcsot határoz meg az EU, úgy a vállalati adózásnál is meg kellene határozni az adósávokat.
Draskovics Tibor a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy nincs szükség egy egységes európai társasági adórendszer bevezetésére, mivel a vállalati adózásban nem lehet megszüntetni a versenyt. Szavai szerint figyelembe kell venni azt is, hogy Magyarországon például helyi iparűzési adó is terheli a vállalatokat. Draskovics kitért a jegybank és a kormány közötti viszonyra, amellyel kapcsolatban elmondta: a kabinet által folytatott szigorú költségvetési politika reményei szerint bővíteni tudja az MNB mozgásterét a kamatdöntéseket illetően. – A kormány olyan politikát folytat, amely az egyensúly javítását és az idei költségvetési célok elérését helyezi a középpontba, ezért úgy gondolom, hogy a jegybank mérlegelni fogja a gazdaságpolitika teljesítményét, így a forintárfolyam alakulását is, amikor kialakítja döntését – tette hozzá a pénzügyminiszter a monetáris tanács hétfői ülésére utalva.

A magyar jegybankot illetően politikai nyomásgyakorlásra számít a Morgan Stanley. A nemzetközi befektetési bank úgy véli, a jegybankot azért kívánják nyomás alá helyezni, mert a forint várhatóan tovább erősödik, amely kamatcsökkenést kell eredményezzen. A Pénzügyminisztérium által előirányzotthoz képest gyengébb adatokat prognosztizálnak az idei évre vonatkozóan az elemzők, akiknek kétségeik vannak afelől is: a GDP 4,6 százalékban meghatározott államháztartási hiány tartható lesz-e.



Összedőlhet az uniós költségvetés. Az EU nettó befizető tagállamai készek lennének megakadályozni az unió következő költségvetésének elfogadását, ha nem teljesülnek a közösségi büdzsé jelentős lefaragására vonatkozó követeléseik – írta tegnap a Financial Times. A brit gazdasági napilap kontinentális kiadásában közölt jelentés szerint a hat tagállam (Ausztria, Franciaország, Hollandia, Nagy-Britannia, Németország és Svédország) nagyköveti szintű egyeztetést tartott erről az eshetőségről, amelynek megvalósulása pénzügyi káoszt idézhet elő az EU-ban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.