Áradás a Hernádon

Kis híján elérte a Hernád vízállása tegnap a valaha mért legmagasabb értéket. Ezért a folyó egész magyarországi szakaszán harmadfokú az árvízvédelmi készültség. Előrejelzések szerint a Tisza mellékfolyói ma reggel tetőznek, mert a szlovák területeken továbbra is esik az eső. Becslések szerint több száz millió forintra rúg a hét eleji esőzések által sújtott észak-magyarországi önkormányzatok kára.

Sellei Andor
2004. 07. 31. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel még tegnap is esett az észak-magyarországi területeken, továbbra sincsenek teljes biztonságban a Zemplén hegyközi részének települései. A régió vízügyi igazgatóságának munkatársától megtudtuk: a Hernád folyó árhulláma már a szlovák határon is túl van. A szomszédos ország vízgyűjtő területein csütörtök éjjel csaknem 35 milliméter csapadék hullott. Gesztelynél és Hidasnémetinél a víz elérte a kritikus 400 centiméteres magasságot. Ennél csupán 1974-ben mértek többet, akkor 410 centire duzzadt a folyó. A szakemberek most térképezik fel, szükséges-e valahol a gátak magasítása. Ahol nem alakították ki a mértékadó árvízszintnél egy méterrel magasabb töltést, ott nyúlgátak kiépítését tervezik. A határőrség ehhez tízezer homokzsákot tart készenlétben. Árad a Bodrog is. A folyó jobb parti településeinél már most szivattyús vízátemeléseket végeznek, de egyelőre csupán első fokú a készültség. A közútkezelő vállalat munkatársától megtudtuk, hogy egy helyütt már le kellett zárni a közutat Novajidrány és Vizsoly között, de ha a helyzet komolyabbá válik, további lezárásokra is számítani lehet.
A hét eleji özönvíz által sújtott abaúji, zempléni települések: Gönc, Göncruszka, Telkibánya, Háromhuta és Tokaj már a takarításon dolgozik. A Belügyminisztérium közlése szerint az itt keletkezett kár több száz millió forintra rúg. Ezért azt ígérik: kipótolják a megyei önkormányzatok vis maior keretét, jóllehet, a júniusi jégkárt szenvedett Miskolc környéki települések önkormányzatai a mai napig várnak az akkor beígért segítségre. A világörökség részének számító Tokaj polgármestere, Májer János lapunknak elmondta: négy éve elkészíttették a város vízrendezési tervét, hogy elkerüljék a mostanihoz hasonló katasztrófahelyzeteket, de pályázatukat forráshiány miatt időről időre elutasítják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.