Csak az MSZP őszi tisztújító kongresszusa után kerüljön sor kormányzati személycserékre – foglalt állást a párt társadalompolitikai tagozatának hét végi ülése. Kimondták, hogy az oktatásban és az egészségügyben nem adható fel a meghatározó állami szerepvállalás, és elutasítják a további piacosítási folyamatokat. A tagozat síkraszállt a jövedelem-, fogyasztás- és vagyonarányos közteherviselés alkotmányos alapelvéért, amellyel összeegyeztethetetlennek tartják az egykulcsos jövedelemadózást.
Az ülésen részt vett több országgyűlési és európai parlamenti képviselő is, amelyen többek között a Hiller István-féle új programtervezetet véleményezték. Gazsó Ferenc szociológus szerint az új platform megjelenése és az általa szorgalmazott fordulat esélye rémülettel töltötte el a politikai paletta szereplőinek egy részét. Gazsó szerint a Hiller-féle tervezettől viszont egyelőre senkinek nem kell félnie, az jelenlegi formájában „csak papírtigris”. Szégyenteljesnek nevezte a dokumentumnak azt a részét, amely szerint „az új magyar szociáldemokrácia nem tekinti ellenségnek a jómódúakat, nem bünteti a vagyongyarapodást”.
Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő a privatizációval kapcsolatban közölte, le kell fogni a kormány kezét, amely lehet, hogy tisztességes emberekből áll, mégis bankárkormány benyomását kelti. Kósa Ferenc elmondta, hogy számára mindennél fontosabbak a morális szempon-
tok, az MSZP viszont okot adott arra, hogy elveszítse egymillió ember bizalmát.
Kovács László, az MSZP elnöke a vitában felszólalva azt mondta, Hiller István alelnök nem egy teljesen új program kidolgozására kapott megbízást, hanem a 2000 novemberében elfogadott program módosítására, bár ez az elkészült anyagon „nem nagyon látszik”. Kifejtette: a társadalompolitikai célok megvalósítása kompromisszumok kérdése, és ebből adódik a kormánynak az a dilemmája, „hogyan tudjuk összhangba hozni a hosszú távú társadalompolitikai célokat (…) a rövid távú jogos igények kielégítésével”, mert bármelyik cél „túlfeszítésével” az MSZP elveszítheti a választásokat. A pártelnök meghívta a tagozat vezetőit és Gazsó Ferencet egy megbeszélésre, amelyen Kiss Péter kancelláriaminiszter, a baloldali platform vezetője, Lendvai Ildikó frakcióvezető és ő maga vesz majd részt.
Sipos József egyetemi docens, a tagozat vezetője szerint koncepcionális különbségek vannak a gyakorlat és az ő javaslataik között. Ők nem a jövőben, hanem a kormányátalakítás után azonnal meg szeretnék kezdeni elképzeléseik megvalósítását. Gazsó Ferenc elmondta: nem létezhet olyan, hogy egy párt programja és gyakorlata gyökeresen eltér egymástól, mint jelenleg az MSZP esetében.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították