Csak adminisztratív hiba volt Szegeden?

A korábbi ígéretek ellenére mindmáig nem vált egyértelművé, ki vonható felelősségre a szegedi kórházban egy héttel ezelőtt történt leletcsere miatt. A Szegedi Tudományegyetem vezetése a Szabó Gábor rektor által beígért sajtótájékoztató helyett közleményben hívta fel a nyilvánosság figyelmet az idegsebészeti klinika ártatlanságára. Botka László polgármester kényszerszabadságra küldte az önkormányzati tulajdonban lévő kórház igazgató főorvosát.

2004. 07. 10. 18:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora csütörtökön még azt ígérte, részletesen beszámolnak az idegsebészeti klinikán folytatott vizsgálatok eredményéről. Tegnap délelőtt azonban kiderült, hogy az egyetem vezetése csupán közleményt ad ki a történtekről. Mint azt Lonovics János professzor, az egyetem orvos- és gyógyszertudományi centrumának elnöke már egy nappal korábban hangsúlyozta, az idegsebészeti klinikán – ahová a kórház sürgősségi betegellátó osztályáról tévedésből szállították át a nyolcvanéves kisteleki beteget – nem történt mulasztás. Az ott elvégzett komputertomográf (CT) vizsgálat eredményét tartalmazó látleleten ugyanis annak a páciensnek a neve szerepelt, aki az elszállítást követően gyorsan a műtőasztalra került, minthogy akut esetről volt szó. A koponya feltárása után a műtétet végző sebészek azonnal megállapították, tévedésről lehet szó, hiszen jelét sem látták a CT által kimutatott kóros elváltozásoknak.
A kórház vezetése nem tagadja, hogy a hibát náluk követték el. Lapunknak eljuttatott közleményükben úgy fogalmaznak: megállapítást nyert, hogy nem orvos követett el szakmai mulasztást, hanem súlyos adminisztratív tévedésről van szó. A vizsgálat eredményeit a párhuzamosan elindított rendőrségi nyomozás befejezése után hozzák nyilvánosságra. A szűkszavú kommünikét megkeresésünkre Nárai György kórházigazgató kommentálta: megállapításaikkal nem kívánják befolyásolni a rendőrségi nyomozást, éppen ezért halasztották későbbre a vizsgálatok során kiderült tények ismertetését. Nem tagadta, a kórház hét dolgozója vonható felelősségre az ügyben, de szerintük ez már a rendőrségre tartozik, hogy megállapítsa, ki a fő vétkes. Nárai György úgy látta célszerűnek, ha átmenetileg felfüggeszti beosztásából a sürgősségi betegellátó osztály két vezetőjét, Piros Györgyit és Kiss Józsefet. Helyettük Marosi György főorvost nevezte ki, aki korábban már irányította ennek az osztálynak a munkáját.
Botka László polgármester úgy látta jónak, ha kényszerszabadságra küldi Nárai György főigazgatót, mert szerinte a szegediek joggal várják el, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő kórházban minden kifogástalanul működjön. – A kórház iránti bizalom helyreállításához arra van szükség, hogy egy tetterős vezető irányítsa az intézményt – nyilatkozta. Nárai felmentéséről a Szegedi Közgyűlés szeptemberi ülésén születhet döntés.



Válságos állapotban a másik férfi. A kórházba szállítását követően két nappal később műtötték meg azt a beteget, akinek leletét elcserélték az időközben elhunyt Kovács Béláéval. Jelenleg az újklinika intenzív osztályán fekszik. Tarjányi Jánostól, az idegsebészeti klinika adjunktusától megtudtuk: állapota továbbra is súlyos, de remény van arra, hogy életben marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.