Eltékozolt politikai örökség

Stefan Lázár
2004. 07. 27. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint tizenöt esztendő telt el azóta, hogy elhunyt az NSZK történetének egyik legtöbbet vitatott alakja, Franz Josef Strauss. A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, a tartomány miniszterelnöke, a bonni szövetségi kabinetben miniszteri feladatokat ellátó politikus pályafutása a behódolásnak megfelelő tiszteletadás és a gyűlölet határán mozgó megvetés szuperlatívuszai között mozgott. A valóban zseniális tehetséggel megáldott, de befolyását radikálisan kihasználó Strauss mindig hű maradt jelszavához: „Sok ellenség, sok elismerés.” Halála után leszármazottaira várt a feladat, hogy átvegyék politikai örökségét. Gyerekeinek a CSU által hathatósan támogatott karrierje most kritikus fejezetéhez érkezett, a Strauss klán menetelését kellemetlen afférok állítják meg, és a német sajtó számára a nyári uborkaszezon örömmel látott témáját szolgáltatják.
A sort Max Strauss nyitotta meg, majd Monika Hohlmeier folytatta, rádöbbenve arra, hogy a hosszú éveken keresztül, a papa egykori hatalmából levezetett bónusz hatása megkopott és már nem elegendő ahhoz, hogy kivételes előnyöket biztosítson a családnak. Az apa erős testalkatát és indulatos temperamentumát öröklő, de annak taktikai ügyességétől messze elmaradó férfire a bíróság előbb háromszázezer euró büntetést rótt ki befektetési csalás miatt, majd első fokon három év három hónap börtönre ítélte adócsalás vádjával. Az augsburgi bírák bizonyítottnak látták azt a tényt, hogy a Strauss családdal mindig jó kapcsolatban álló fegyverkereskedőtől, Karlheinz Schreibertől lobbijutalékként kapott kétmillió- hatvanötezer eurót Max Strauss titkos svájci bankszámlán helyezte el és elhallgatta a német adóhivatal elől.
A tárgyalást vezető bíró próbaidőre felfüggesztett ítéletet helyezett kilátásba arra az esetre, ha Max Strauss hajlandó felfedni az ügy hátterét és vallomást tesz. A vádlott azonban konokul hallgatott és az ítélethirdetés alkalmából a következő megállapításra késztette Maximilian Hofmeistert: „Szemtelen, hetyke és bűnöző benyomását keltette.” A védőügyvédek fellebbeznek az ítélet ellen. Strauss közben elvesztette ügyvédi licencét és visszavonult minden politikai aktivitástól.
Húga, Monika Hohlmeier a CSU vezetőinek hathatós támogatásával villámkarriert futott be annak ellenére, hogy mindössze egy vendéglátói szakiskola bizonyítványával rendelkezik. Edmund Stoiber pártelnök révén a tartományi kultuszminisztérium élére került, tagja a CSU elnökségének. Munkáját mindeddig sikerrel végezte, szakmailag megállta a helyét. Sokan benne látják Stoiber utódját, aki röviddel ezelőtt azzal a hálátlan feladattal bízta meg, hogy az állandó belső civódásoktól szétzilált és a különböző pozíciókról döntő szavazásokat megvásárolt voksokkal befolyásoló müncheni pártszervezetben végre rendet teremtsen.
E regionális grémium elnökségi ülésén azután Monika Hohlmeier – látva a tagok elutasító magatartását – állítólag meglepő húzáshoz folyamodott, iratai közül elővett egy zöld műanyag dossziét és felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy azok mindegyikéről olyan intim személyes információkkal rendelkezik, amelyek kompromittáló adatokat tartalmaznak. A miniszter asszony ettől a pillanattól kezdve a politikai zsarolás vádjával találja szemben magát. Az ülés több résztvevője alátámasztotta a sajtón keresztül nyilvánosságra hozott hírt. Edmund Stoiber továbbra is töretlen bizalmáról biztosította ugyan Monika Hohlmeiert, de mindez nem változtat a felismerésen, a Strauss dinasztia már nem számolhat a híres-hírhedt Franz Josef autoritására támaszkodó, megkülönböztetett bánásmód előnyeivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.