Elveszett illúziók

Lóránt Károly
2004. 07. 10. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hónappal az európai választások után a publicistákat még mindig nem hagyja nyugodni a választások üzenete, vagyis hogy a szavazók a tradicionális pártoknak – tekintet nélkül azok hivatalos ideológiáira – piros lapot mutattak. Richard Bernstein, a New York Times publicistája szerint az a tény, hogy a választásokon mind a jobb-, mind a baloldali kormányzó pártok veszítettek, azt jelzi, hogy az európai politika mély áramlataiban valamilyen komoly változás van folyamatban.
Timothy Garton Ash, az Oxfordi Egyetem történészprofesszora, egyben a The Guardian publicistája szerint a tiltakozó szavazatok magas aránya annak köszönhető, hogy az emberek úgy érzik: a főáramlatba tartozó pártok nem képviselik többé az ő érdekeiket, és ez az érzés Európa mindkét felében igen erős. A The European Policy Centre egyik munkatársa, Albena Azmanova e jelenségre magyarázatot keresve arra a következtetésre jutott, hogy a politikai spektrum jobb- és baloldalra való tradicionális felosztása mára már érvényét vesztette. Ehelyett az egyik pólust a kilencvenes években egész Európában uralkodóvá vált „szociális liberalizmus”, vagy más néven a Tony Blair-féle harmadik út alkotja, amely irányzat a hangsúlyt a gazdasági liberalizmusra, a munkaerőpiac rugalmasságára (a korábbinál alacsonyabb bérek, rosszabb munkafeltételek, bizonytalanabb munkahelyek) helyezi. Európában mind a jobb-, mind a balközép kormányok ezt az ideológiát képviselik.
A politikai skála másik pólusát a főáramú irányzatot el nem fogadó, ezért (jobb- vagy baloldali) szélsőséges pártok alkotják. E pártok olyan kérdéseket feszegetnek, mint a nyugati társadalmakat széleskörűen foglalkoztató, de a „politikai korrektség” igénye miatt szőnyeg alá söpört bevándorlás (szélsőjobb), vagy a korábbi jóléti állam szétrombolása, a létbizonytalanság állandóvá tétele (szélsőbal). Azmanova végül is abban látja a fő problémát, hogy a tradicionális (jobb- vagy baloldali) kormányzó pártoknak nem sikerült a szociális biztonság és a gazdasági lehetőségek kihasználása közötti hatékony kompromisszumot megtalálniuk. Ha a szerző kicsit tovább kutakodik, nyilván azt is észreveszi, hogy a jobb- és baloldali „középpártok” azért lehetnek a politikai spektrum azonos oldalán, mert – ha különböző retorikával is –, de ugyanazon gazdasági és pénzügyi elit érdekeit képviselik. Ha ezt mégsem így tennék, akkor legkésőbb a következő választásokon megbuknak. Továbbá az a párt, amely a főáramlatú ideológiát nem fogadja el, automatikusan jobb- vagy baloldali szélsőségnek minősül, és a politika perifériáján találja magát. Az egyik nem tudja, a másik nem akarja a választók érdekeit képviselni. Miért kellene, hogy illúzióik legyenek?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.