Ellentmond a hatályos törvény szellemének, ha egy volt III/III-as ügynök diplomataként folytatja pályafutását – reagált Demeter Ervin, a Fidesz képviselője arra a hírre, hogy Salgó László – miután lemondott az országos rendőr-főkapitányi posztról – rendőr diplomataként kíván dolgozni. A volt nemzetbiztonsági miniszter hangsúlyozta: az Országgyűlés éppen azért alkotta meg az úgynevezett ügynöktörvényt, hogy kiszorítsa a közéletből a kommunista rezsim besúgóit. Éppen ezért Salgó László alkalmatlan volt a rendőr-főkapitányi tisztségre is, amit ő maga ismert el, amikor kérte a felmentését – fűzte hozzá Demeter. A politikus arra is kitért: ha valóban diplomatának akarják kinevezni Salgót, akkor előbb a parlament külügyi bizottságában meghallgatják, és szavaznak az alkalmasságáról. – Aki komolyan veszi az ügynöktörvényt, annak el kell utasítania a személyi javaslatot – jelentette ki Demeter.
Ismert, hogy Salgó László főkapitányi kinevezésekor kiderült: többek között Lezsák Sándorról, az MDF egyik alapítójáról is írt jelentéseket. A demokrata fórum alelnöke lapunknak nem kívánta kommentálni a távozó kapitány esetleges jövőbeli diplomáciai szerepvállalását.
Földi László, a Nyírfa-ügy miatt elbocsátott és államtitoksértéssel vádolt, majd felmentett hírszerző ezredes, az informatikai hivatal volt műveleti igazgatója még csütörtökön, a lemondás nyilvánosságra kerülése előtt úgy fogalmazott: „Teljesen alkalmatlannak tartom Salgó Lászlót az országos rendőr-főkapitányi posztra, és remélem, hogy távozik.” A lakiteleki népfőiskola Európa Szabadegyetemének biztonságról szóló előadássorozatán Földi arról is szólt: volt kollégájaként jól ismeri Salgót, és az egykor szintén hírszerzőként dolgozó rendőrfőnök soha nem végzett gyakorlati, operatív munkát, hanem úgynevezett elméleti embernek számított. – Kinevezésekor azonban szembekerült számos konkrét feladattal, amelyeket nem tudott megfelelően kezelni, és egy olyan rendőrséggel, amelybe már beépülhettek a bűnszervezetek képviselői is – tette hozzá.
Szívesen látják Salgót. A miniszterelnök, a belügyminiszter és a külügyminiszter közötti informális megbeszélésen merült fel az a lehetőség, hogy Salgó László országos rendőrfőkapitány külügyi területen folytathatná munkáját – áll a Külügyminisztérium közleményében. Úgy tájékoztattak: ezen a megbeszélésen Kovács László külügyminiszter azt mondta, hogy amennyiben ilyen döntés születik – figyelembe véve Salgó László korábbi pályafutását, felkészültségét és nyelvtudását –, ő személy szerint, csakúgy, mint a Külügyminisztérium vezetése, szívesen fogadja Salgó Lászlót, és kész megfelelő feladatkört biztosítani számára.
Vállalhatatlan múlt
Salgó László kommunista titkosszolgálati múltját csak 2002. júniusi kinevezése után ismerhette meg a közvélemény. A Heti Válasz cikke nyomán maga a főkapitány is elismerte, hogy dolgozott a hármas főcsoportfőnökségnek, amit állítása szerint a döntéshozók kinevezése előtt, szakmai életrajzából megismerhettek, így nem kíván lemondani posztjáról. Elmondása szerint huszonkét éves korában, még rendőrtiszti főiskolásként szervezte be a hírszerzés, ahol 1974–77 között teljesített szolgálatot. Ezt követően, 1977–83 között a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság III/II-es osztályán kémelhárítóként dolgozott. Beismerése után egy MDF-es sajtótájékoztatón ismertették azokat a Lezsák Sándor íróról, Csoóri Sándor költőről, Ilia Mihály irodalomtörténészről készült, 1985-ös keltezésű jelentéseket, amelyeken Salgó László neve is szerepelt. Egyébként a főkapitány a későbbiekben egyáltalán nem nyilatkozott múltjáról, mint fogalmazott: nem tud újat mondani, ismétlésekbe pedig nem akar bocsátkozni. (Sz. Á.)