Fejcserélt egészségügy

Varga Attila
2004. 07. 09. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

K Béla vagy B. Vince? Előre borítékolom – ez a boríték szó nem nélkülözhetetlen a mai magyar egészségügyben –, hogy az elcserélt kartonok miatti végzetes koponyaműtét kapcsán indított vizsgálatok következménye az lesz, hogy egy-két kórházi-klinikai dolgozót felfüggesztenek állásából, beosztott főnökeik fegyelmivel megússzák. A szegedi II-es önkormányzati kórház igazgatójának Botka polgármester már megmosta a fejét. Ő marad. Mint ahogy marad Kökény miniszter is. Nagy felé a bizalom.
Senki sem kétli, hogy minden szükséges vizsgálat elindult annak kiderítésére, hogy kinek a hibájából nyitották fel tévedésből egy másik betegé helyett egy idős ember koponyáját a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) idegsebészeti klinikáján. Az egészségügyi minisztérium egyik vezetője mindenesetre már kijelentette: minden jel arra mutat, hogy nem rendszerhiba vagy diagnosztikai tévedés, hanem személyi vétség történt.
Idézem: „Egészen fatális adminisztrációs hiba történt.”
De a hiba, amely egy rettenetes tragédiához vezetett, nem a rendszerhiba része-e? Emberi mulasztás vagy a hazai egészségügy általános állapota miatt operáltak meg tévedésből egy nyolcvanéves férfit?
Mert méltatlan helyzetben van az egészségügy. Véletlen egybeesés a szegediek sztrájkfelhívása, amely „pillanatképe a magyar egészségügynek, jelzi azokat a válságállapotokat, amelyek ma a magyar egészségügyi ellátó rendszerre jellemzők azért, mert a döntéshozatal tízegynéhány éve folyamatosan csak pénzt von ki az ágazatból, és nem kezdi el konszolidálni.” E minapi gondolatokat Éger Istvántól, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökétől kölcsönöztem. Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke egyenesen úgy nyilatkozott: „Komoly felelősség hárul a jelenlegi kormányra is, és nyilatkozatok helyett érdemi, valódi társadalmi megegyezés szükséges. (…) Teljesen törvényszerű, hogy a lánc valahol elszakad, ez Szegeden bekövetkezett.” Szerinte elég a hazug nyilatkozatokból, és érdemi lépésekre van szükség.
Amikor – bár élete során egészségügyi és társadalombiztosítási járulékot fizet az ember – beteggé válni iszonyatosan nagy gazdasági csapás, amikor életmentő gyógyszereket és műtéti beavatkozásokat nem támogat a társadalombiztosítás, amikor még a kórházi folyosón pénzzel tömött borítékkal a köntös zsebében sem érzi biztonságban magát az ember, amikor nincs sebészeti varróanyag a kórházakban, s álmosan pislog a lámpa a falusi rendelőkben: akkor mindenki érzi, hogy nagy baj van a magyar egészségüggyel.
És ebben az átláthatatlan rendszerben próbáljunk meg visszanyúlni egész mélyre. A rendszerváltozásig.
A szocialista gondolkodásból és gazdálkodási módból fakadóan ismeretlen volt a költségérzékenység, ezért a hatékonyság sem kapott szerepet. A gyógyítások terén nemcsak mi betegek nem tudtuk, hogy mi mennyibe kerül, de nem tudták a szolgáltatók sem, sőt maga az állam sem. A rendszerváltozást követően egyértelmű volt, hogy mérhetővé kell tenni, mi mennyibe kerül, s az ellátások közül mi indokolt, mi nem. A kilencvenes évek első harmadában kialakultak az új intézményi keretek: egy új, osztott rendszer állami, önkormányzati, társadalombiztosítási intézményrendszer-ellátási felelősséggel. Megtörtént az önálló egészségbiztosítás kialakítása, alapvetően átalakult a finanszírozásban az elosztási rendszer.
Ugyanakkor a kilencven előtti helyzet legnagyobb problémája a lakosság egészségügyi állapotában jelentkezett, s alapvetően a közgondolkodásról állított ki szomorú bizonyítványt. Hiányoztak a pozitív társadalmi minták. Egyszerűen divat volt dohányozni, sokat enni, kövérnek lenni. Bár egyértelművé vált, hogy egy egészséges társadalomban kevesebbet kell költeni gyógyszerekre és gyógyításra, de a Horn-kormány idején mégis leállt az 1994-ben elfogadott első népegészségügyi program, a Kertai-program is. 2003-ban Mikola miniszter ismét megfogalmazta és kidolgoztatta a népegészségügyi programot, de a kormányváltás miatt az újra lendületét vesztette. És mit mondjunk az egészségvédelemről akkor, amikor a kereskedelmi televíziók valóságshow-jainak hősei egyfolytában isznak és füstölnek a képernyőn? Szomorú, hogy – egy felmérés szerint – a fiatalok jelentős része közöttük találta meg mintáit, példaképeit.
Egészségesebbek tehát nem lettünk, s tizennégy év alatt nem sikerült tisztességes, átlátható viszonyokat teremteni az egészségügyben, nem történt meg az egyik legnagyobb örökölt keresztnek, a paraszolvenciának a leküzdése sem. A magyar lakosság arányaiban ugyanannyit költ saját, adózott jövedelméből kiegészítőleg egészségügyi ellátásra, mint a bővítés előtti unióban élő átlagpolgár. A probléma csak az, ennek jelentős részét a paraszolvencián keresztül teszi, anélkül, hogy pontosan tudná, mit is kap a zsebbe csúsztatott borítékért. Idén tavasszal a Financial Times a magyar hálapénz-mizériáról megjelentetett elemzésében ez olvasható: az elvileg ingyenes magyar egészségügyben a történelmi gyakorlattá vált orvosi hálapénz a beutaló a jobb és gyorsabb ellátáshoz; nélküle gyakran a kezelést is megtagadják. A brit üzleti napilap szerint az orvosi hálapénzről akkoriban nyitott világhálós honlap a leglátogatottabb magyarországi internetes oldalak egyike lett, jelezve, mennyire felháborítja a magyarokat saját egészségügyi rendszerük és az intézményessé váló hálapénzrendszer. A lap által idézett becslések szerint a magyarok évente összesen ötven–száz milliárd forintot csúsztatnak az orvosok zsebébe, de az összeg több mint nyolcvan százalékát az orvosok kevesebb mint húsz százaléka kapja. A cikk szerint a hálapénzrendszer még a beruházási döntéseket is eltorzítja. A kórházakban például bőségesen van ultrahang- és CT-berendezés, a hozzáférés ezekhez azonban néhány magas beosztású orvos féltékenyen őrzött előjoga, mivel ezek használata tipikus hálapénzforrás. Mindeközben sok kórház mellékhelyiségei mocsokban úsznak – írta a brit lap. Egy idézett kórházigazgató szerint a közfelháborodás végül rá fogja kényszeríteni a politikusokat a radikális reformra. Egyelőre azonban a hálapénzről nyitott honlapot kellett bezárni, mert a rajta szereplő nevek viselői perekkel fenyegetőztek – állt a Financial Times márciusi elemzésében.
A Tárki korábbi felmérése szerint a hálapénz adásának legfontosabb motivációja: a beteg úgy érzi, ha nem fizet, a jövőben, amikor újra találkozik ugyanazzal az orvossal, hátrányba kerülhet. Az orvosok fizetése megalázóan alacsony, sok orvost már csak az tart a pályán, hogy a paraszolvencia még viszonylagos megélhetést biztosít.
A paraszolvenciaadás kényszerét erősíti, hogy egyre több a műhibaper. Korábban főként szülészeti-nőgyógyászati ügyekben fordultak az emberek bírósághoz, mostanában mind gyakoribbak a nagyműtétes esetek. A kilencvenes években az elengedhetetlen császármetszés elmulasztása miatt bekövetkezett csecsemőhalál, vagy a betegben felejtett törlőkendő miatt indult eljárások gyakorivá váltak. Műhibaperes ügyvédek szerint az utóbbi időkben egyre több ügy származik a gerinc- és hasi sebészet, a traumatológia, illetve az ortopédia területéről. Különösen az új egészségügyi törvény hatálybalépése óta nőtt meg az orvosi műhibaperek száma; ez a jogszabály a korábbiakhoz képest igen részletesen szabályozza a betegek jogait, így az érintettek pontosabb képet kapnak arról, miért is perelhetnek.
Kétségtelen, jelentős változások történtek az egészségügyben az elmúlt tízegynéhány évben, mégsem maradéktalan a reform az ágazatban. A napokban történt végzetes koponyaműtét kapcsán orvoskörökben is latolgatják, hogy egyedi véletlen volt-e, vagy a magyar egészségügy általános állapotából következik, ami történt. Valószínű, személyes hiba történhetett, a tévedés azonban következménye lehetett a szokásos ügyeleti túlterheltségnek. Ugyanakkor a betegek és a leletek összetévesztése nem egyedi jelenség.
Éger István, a MOK elnöke valahol úgy fogalmazott: noha ritkán fordul elő hasonló eset, de megítélésében nem szabad megfeledkezni arról, hogy az egészségügyi személyzet túlhajszolt, a gyógyítás feltételei pedig egyre rosszabbak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.