Francia és olasz tudósok óriási, föld alatti laboratórium létrehozását tervezik az Alpok alatt, amely ideális helyszínnek ígérkezik a Nap belsejéből érkező szubatomi részecskék tanulmányozására – adta hírül a BBC.
Az elképzelések szerint több százezer köbméter különleges tisztaságú víz befogadására alkalmas tárolót építenének a föld mélyén, s ezt kibélelnék olyan detektorokkal, amelyek érzékelni tudják a tárolón áthaladó neutrinók által keltett felvillanásokat.
A tudósok azt remélik, a laboratóriumban ellenőrizhetnék a napfizikusok teóriáit a Nap belsejében lezajló folyamatok természetéről. Az új tudományos létesítményt a Frejus-alagút szomszédságában építenék fel, közel a francia–olasz határhoz. Az ambiciózus projekt még igen korai szakaszában van, bár a két ország fizikusai megállapodtak abban, hogy hamarosan hozzálátnak a tervezőmunkához.
A tervezett kutatóbázishoz létezik már egy hasonló: a Róma melletti Gran Sasso föld alatti laboratóriuma, ahol a kozmikus sugárzás tanulmányozásával keresnek magyarázatot a részecskék viselkedésének alapvető kérdéseire. A most tervezett létesítményben azonban elsősorban a Napból érkező kísérteties neutrinókat tanulmányoznák. Ezeket azért tartják szellemszerű részecskéknek, mert sok esetben nem mutatható ki, hogy bármiféle kölcsönhatásba kerülnének az anyaggal, amelyen áthaladnak.
A kozmikus sugarak, amelyekre a Gran Sasso laboratórium kutatóinak érdeklődése irányul, az Alpok alatt elképzelt új intézményben zavaróan hatnának. Lehetetlenné tennék a Napból érkező neutrinókkal kapcsolatos méréseket, vagyis a tudományos tapasztalatok helyes értékelését. Az új helyszínen tehát éppen ezeket akarják távol tartani a hatalmas sziklafalak pajzsával.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben