GDP-arányos jólét

Ezernegyvenmilliárd forint nagy pénz. Ki lehetne számítani, hogy hány lélegeztető készülék, milyen közigazgatási, vagy más strukturális reform részösszege telne ki belőle, de ez a számítás túlságosan bonyolult lenne. Maradjunk annyiban, hogy a szóban forgó ezernegyvenmilliárd forint az az összeg, amellyel tavaly az állam többet költött bevételeinél. Vagy, hogy aktuálisabbak legyünk: az az összeg, amit az állam már az idei első fél évben túlköltött annak dacára, hogy az említett összeg a 2004-re tervezett államháztartási hiánynak csaknem az egésze.

2004. 07. 09. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első hat hónapi államháztartási hiányt szinte mindenki aggasztónak találja. A gazdaságkutatók, a befektetők és az elemzők, csak a Pénzügyminisztérium nem talál benne semmi meglepőt, mondván, hogy mindezt így tervezték. S mert minden a tervek szerint halad, az év egészében sem fogja meghaladni az államháztartás hiánya a GDP-hez, azaz a bruttó hazai termékhez mért 4,6 százalékos hiányt. Ezt az állítást – nincs kétségünk felőle – még maga a pénzügyminiszter is elhiheti, hiszen a kormány mindeddig nem módosította azt a konvergenciatervet, amelyben az ominózus 4,6 százalékos hiányterv szerepel, s amely tervet mellesleg Brüsszelnek is megküldött.
A hiány két esetben érheti el a 4,6 százalékot: ha az állam nem költ többet, mint eddig, ellenben tervezett bevételei mind teljesülnek, vagy ha a bruttó hazai termék, a GDP a csillagos egekig nő. Ez utóbbira számít a kormány, legalábbis a közelgő jólétet sejtető kincstári nyilatkozók a növekvő GDP-re apellálnak. Van némi realitása ennek, a világgazdaságban halovány fellendülés mutatkozik, nem kizárt, hogy ennek nyomán a bruttó hazai termék szintje is nő. Ez viszont csak a statisztikai kimutatásokra lesz jótékony hatással, a GDP növekedése ugyanis önmagában se nem jó, se nem rossz az átlagpolgárnak, hanem kifejezetten közömbös.
Horn Gyula óta a bruttó hazai termék szintjének változását valamifajta népjóléti szintmérőként kezelik a szocialisták. Talán vannak, akik még emlékeznek rá, hogy az 1998-as választások előtt, a Bokros-csomag nyomán Horn Gyula akkori miniszterelnök azzal a slágermondattal óhajtotta feledtetni Bokros sokkterápiáját, hogy öt százalékkal emelkedett a GDP. Csak azt nem tette hozzá, hogy ez a mutató nem lehet a jólét fokmérője, főleg nem egy olyan országban, ahol ez a mutató főként és elsősorban húsz-harminc nagy multicég termel(teté)sének köszönhető. Mindez nem új keletű gondolat, de 1998-ban, a rendszerváltó Magyarországon az exkommunista (s jegyezzük meg, hogy mindeközben neofita piacgazdaság-párti) Horn Gyula szájából meghökkentően hangzott. Miként Medgyessy Péter szájából is meglepően hangzik, hiszen a miniszterelnök az utolsó kommunista kormány pénzügyminisztereként már személyes tapasztalatból tudhatta volna, hogy a GDP-nek önmagában alig van köze a jóléthez, s növekedése legalább annyira függ a politikai alapon kinevezett statisztikai hivatali elnöktől, mint az összpénzforgalomtól. Na már most, sem egy politikai komisszár a statisztikai hivatal élén, sem pedig az összpénzforgalom nem vonja maga után automatikusan az életszínvonal javulását.
Mindez nem személyes véleményünk, Simon Kuznetz amerikai közgazdász ezt már 1932-ben részletesen kifejtette és alátámasztotta, s vélhetően nem tévedett túl nagyot, hiszen ennek a mutatónak ő az atyja. Úgyhogy – tartunk tőle – hiába nő a GDP szintje Magyarországon, s ettől hiába közelít majd év végére az államháztartás hiánya a kormány által jelzett, GDP-arányos 4,6 százalékos szinthez, a statisztikai adatsorok nem vonják magukkal az magyarországi életszínvonal javulását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.