Egy horvát napilap megkérdezésére fejtette ki a magyar képviselők bérére vonatkozó jellemzését Botka, aki egyben Szeged város polgármestere. – Az én és a kollégáim életére nem jellemző a luxus. Az alapfizetésem kétszerese a magyar átlagfizetésnek, összehasonlításképpen annyi, mint egy húszéves tapasztalattal rendelkező középiskolai tanáré, egy tíz esztendeje praktizáló mérnöké vagy egy kezdő bíróé – nyilatkozta a Globus című újságnak.
Az idézett összevetésnek ellentmondanak az adatok. A képviselői alapdíj idén 198 ezer forintra nőtt, emellett a hozzá kötött egyéb juttatások, pótdíjak (bizottsági tagságért, elnökségért, országgyűlési alelnökségért) összege is emelkedett. Nem beszélve az állandó kedvezményekről (utazás, lakhatás, munkatársak foglalkoztatása), ami a képviselői tevékenységet – legalábbis anyagi szempontból – igencsak vonzóvá teszi. A vidéki képviselők 100 ezer forint lakhatási támogatást kaphatnak, ingyen utazhatnak a tömegközlekedési eszközökön, és munkatársaik foglalkoztatására is felvehetnek 160 ezer forintot. Ezenkívül havonta költségtérítési átalányra is jogosultak. A szegedi képviselő esetében ez – lakóhelyének a fővárostól számított távolságát tekintve – az alapdíj fele.
A magyar átlagkereset mintegy 130 ezer forint. A tanári fizetést tekintve egy, már húszéves tanári gyakorlattal rendelkező középiskolai pedagógus körülbelül 160 ezer forintot keres.
Az állampolgárok nem a közalkalmazotti fizetéseken, hanem leginkább a képviselőkön spórolnának. Ez derül ki Pénzügyminisztérium internetes és telefonos fórumára érkezett lakossági véleményekből, amelyek szerint leginkább az állami vezetők, illetve az országgyűlési képviselők bér- és egyéb jellegű juttatásait kellene mérsékelni.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert