Érvénytelenítette a területi választási bizottság a bükkösdi népszavazás eredményét, mert a testület szerint a cementgyár ellen lobbizók több esetben jogsértéseket követtek el, szervezetten vitték szavazni az embereket, emellett pedig sérült a választás önkéntessége is.
A bizottság elnöke úgy ítélte meg, a jogsértések alkalmasak voltak arra, hogy befolyásolják a szavazás végeredményét, ezért meg kell ismételni a népszavazást. A döntés ellen három napig lehetett kifogást benyújtani a Baranya Megyei Bíróságon, ahol szintén három nap alatt kellett dönteni, hogy helybenhagyják-e a választási bizottság döntését, vagy elutasítják.
A területi választási iroda vezetője, Lászlóné Kovács Ilona szerint szervezetten szállították az embereket szavazni, kampánycsend idején pedig a gyárat ellenzők szóróanyagokat, plakátokat dobtak be a bükkösdiek postaládájába.
– A legsúlyosabb kihágás azonban, ami okot adott az érvénytelenítő döntésre, a mozgó urnát igénylők listájának összeállítása volt. Ez véleményünk szerint a választás önkéntességével ütközik, nyolc esetben fordult elő ugyanis, hogy a házhoz érkező választási bizottsággal közölte a listán szereplő, hogy nem akar szavazni – magyarázta Lászlóné.
A népszavazás előtt néhány nappal a cementgyár ellen tiltakozó szervezet aktivistái egy listát állítottak össze, amelyen 41 olyan név szerepelt, akik mozgó urnát igényeltek. A választási bizottság szerint azonban ez szabálytalan volt, mert minden szavazópolgárnak saját magának kell ezt előre jelezni.
Az 1307 lelket számláló Bükkösdön a lakók 59 százaléka – 423-an – szavazott a cementgyár létesítése ellen, és 293-an támogatták a beruházást. A bizottság azonban úgy látta, a jogsértések alkalmasak voltak arra, hogy befolyásolják a szavazás végeredményét, ezért álláspontjuk szerint azt meg kell ismételni.
A választási bizottság döntését azonban megfellebbezték a cementgyárat elutasító bükkösdi civil szervezetek képviselői, mert úgy vélik, egyszerűen nem igazak a kifogások.
– Bükkösd már kétszer elutasította a cementgyárat. Ezt úgy látszik, sokan nem akarják tudomásul venni. A július 11-i népszavazáson csaknem kétharmados többséggel győztek azok, akik nem akarnak cementgyárat a Zöld Völgyben. A népszavazás kapcsán beadott panaszokat ugyan elutasították, de ebbe a Bükkösd Holnapjáért Egyesület nem nyugodott bele, a kifogásnak pedig helyet adott a tvb. A Zöld Völgyért Egyesület a tvb határozata ellen kifogást emelt, amit a Baranya Megyei Bíróság érdemi vizsgálat nélkül elutasított – mondja Mátrai Judit, a Zöld Völgyért Egyesület illetékese.
A szervezet a határidő lejárta előtt negyven perccel nyújtotta be Hajas András jogi képviselő által megírt szabályszerű kifogást a tvb-nél Pécsett. A választási eljárásról szóló törvény szerint a kifogást „a sérelmezett döntést hozó választási bizottsághoz kell benyújtani, amely azt az iratokkal együtt legkésőbb a beérkezését követő napon felterjeszti az elbírálásra jogosult választási bizottsághoz, illetőleg bírósághoz” (1977. évi C .törvény). Ugyanerre hívott fel a területi választási bizottság a 6/2004. (VII. 16.) tvb számú határozatában. „A határozat ellen annak meghozatalától számított 3 napon belül a Baranya Megyei Bírósághoz címzett, de a területi választási bizottsághoz benyújtandó kifogásnak van helye.”
A tvb e szerint törvényesen járt el, amikor másnap küldte el a beadványt a Baranya Megyei Bírósághoz. A megyei bíróság meg is kapta a beadványt, mert összeült, hogy megtárgyalja az ügyet, majd egész napos gondolkodás után végül „érdemi vizsgálat nélkül elutasította” a késésre hivatkozva.
– Ez a döntés ellentétes a választási eljárásról szóló törvénnyel, így ezt a bíróság megsértette – mondta Hajas András, a civilek jogi képviselője, aki szerint azonban, mivel jogorvoslati lehetőség nincs, a kérdés eldőlt.
Annak ellenére, hogy a bírói végzésről a nyilvánosság még nem tudott, mert azt a bíróság sajtótitkára csak az újságíróknak küldte meg, a Strabag néhány perccel később már sajtóközleményt küldött szét. Ebben „örömmel üdvözölték a független magyar bíróság döntését”, majd bejelentették, hogy jogi eljárást indítanak a Zöld Völgyért Egyesület ellen a folyamatos hazugságokért, amelyekkel megsértették a céget.
– Nem beszélhetünk törvényes bírói döntésről, sőt a választási bizottság is jogszabályt sértett. A népszavazás utáni kifogásokat ugyanis olyan egyesület nevében adták be, amelyet a mai napig még nem jegyeztek be, tehát még nem jogképes. Egy virtuális, nem létező egyesület hogyan adhat be érvényes kifogást egy valóságos népszavazással szemben? S egy jog szerint nem is létező egyesület kérelmére hogyan lehet megsemmisíteni egy népszavazás eredményét? Részletesen cáfoltuk azokat a kifogásokat, amelyekre a tvb határozatában hivatkozott. Miért lenne kampánycsendsértés, ha valaki a kampánycsend alatt nyitja ki a postaládáját, és megtalál egy előző napon bedobott plakátot? Miért lenne szervezett szállítás az, ha Sz. Z. képviselő családjának tagjai külön-külön, de ugyanazzal a Trabanttal mennek el szavazni? Miért lenne az önkéntesség megsértése, ha azok, akik nem tudnak elmenni szavazni, a jegyző felhívására és engedélyével mozgó urnát kérnek? – teszi fel a kérdéseket Mátrai Judit.
A Zöld Völgyért Egyesület képviselői egyébként nem tartanak az újabb népszavazástól, úgy vélik, akkor is leszavazzák a cementgyárat a faluban, sőt többen, mint korábban.
Nincs kizárva azonban, hogy ha újból leszavazzák a gyárat, akkor az 1950-ben Bükkösdhöz kapcsolt Megyefa község önállósodik. Így a kőbánya és a tervezett cementgyár már nem Bükkösd közigazgatási területén állna. Az alig félezer lelkes Megyefán egyébként a cementmű támogatói „győztek”, az itt élők szívesen látnák a gyárat.
Persze nem valószínű, hogy erre sor kerül, mert a szétválás igen időigényes, s a Strabag azt szeretné, ha a cementmű 2009-ben indulhatna, Megyefa kiválása azonban sok időt venne igénybe.
Kővári József, a cég projektvezetője korábban úgy nyilatkozott lapunknak, nem ragaszkodnak Bükkösdhöz, más helyszínek is szóba jöhetnek. Egyes hírek szerint ez akár a közeli Boda vagy Kővágószőlős is lehet, de külföldi helyszíneken is gondolkodnak. Az újabb népszavazást augusztus 11-ig kell megtartani.
Ötvenévnyi bányászat. A Strabag saját magának gyártaná a cementet, esetleg külföldre szállítaná. Bár korábban jó néhány más helyszín is felmerült, ahová a gyárat építenék, végül a térségből kibányászható, kiváló minőségű dolomit, valamint a környék agyagos talaja döntötte el a kérdést, így a vállalat vezetői a Nyugat-Mecsekbe, Bükkösd és Hetvehely település közé építenék fel a létesítményt. A beruházás 25 milliárd forintba kerülne. Évente 900 ezer tonna cementet állítanának elő, ehhez egymillió tonna követ kell kibányászni. A szállítást jelentős részben közúton – a falu főútján keresztül –, részben pedig vasúton oldanák meg. A vállalat 50 évig maradna Bükkösdön – az engedélyek alapján ugyanis még 50 millió tonna mészkövet lehet kibányászni, ez pedig nagyjából ennyi időre elegendő nyersanyagot biztosít. Az építőipari cég szakemberei szerint a legmodernebb, az európai normáknak abszolút megfelelő beruházást hajtanának végre, így a cementmű szennyezőanyag-kibocsátása jóval a megengedett határértékek alatt maradna. Ezenkívül 200 munkahelyeket ígértek a helyieknek.